English العربیه
همه چیز درباره فشار خون

همه چیز درباره فشار خون

تیم تولید محتوای دکتر غلامحسین فاتحی

در محاسبه ی فشار خون، دو عدد وجود دارد. اولین یا عدد”بالا”تر فشار خون سیستولیک و عدد دوم یا “پایین” تر فشار خون دیاستولیک است. (مشاهده تمام مقالات مرتبط با فشار خون)

دانستن هر دو عدد فشارخون حائز اهمیت فراوان است.

عدد فشار خون سیستولیک به چه معناست؟

وقتی قلب شما می‌تپد، خون را از طریق شریان‌ها با فشار خارج می کند و به سایر مناطق بدن می رساند. این نیرو بر رگ های خونی فشار ایجاد می کند که به این فشار خون ایجاد شده عدد فشار خون سیستولیک گفته می شود.

تقسیم بندی اعداد سیستولیک شامل:

نرمال: زیر ۱۲۰

افزایش یافته: ۱۲۰-۱۲۹

مرحله ۱ فشار خون بالا (همچنین فشار خون بالا نامیده می شود): ۱۳۰-۱۳۹

مرحله ۲ فشار خون بالا: ۱۴۰ یا بیشتر

بحران فشار خون: ۱۸۰ یا بیشتر. باید با اورژانس تماس بگیرید.

همه چیز درباره فشار خون
همه چیز درباره فشار خون

عدد فشار خون دیاستولیک به چه معناست؟

فشار دیاستولیک، یا عدد پایین فشارخون، فشاری است که در شریان‌ها در زمان استراحت قلب وبین ضربان ها ثبت می شود.  استراحت قلب زمانی است که قلب پر از خون می شود و اکسیژن دریافت می کند.

تقسیم بندی عدد فشار خون دیاستولیک شما شامل:

نرمال: کمتر از ۸۰

مرحله ۱ فشار خون بالا: ۸۰-۸۹

مرحله ۲ فشار خون بالا: ۹۰ یا بیشتر

بحران فشار خون: ۱۲۰ یا بیشتر. باید با اورژانس تماس بگیرید.

حتی اگر عدد دیاستولیک شما نرمال باشد (کمتر از ۸۰)، اگر میزان سیستولیک ۱۲۰-۱۲۹ باشد، ممکن است مبتلا به فشار خون بالا باشید.

محدوده فشار خون

فشار خون محدوده ی طبیعی زمانی است که فشار خون شما کمتر از ۱۲۰/۸۰ است. برای رسیدن به این محدوده باید از یک سبک زندگی فعال و رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

آیا فشار خون شما در فشار سیستولیک یا دیاستولیک و یا هر دو بالاتر از محدوده طبیعی است؟ پزشک قبل از تشخیص فشار خون باید بیش از یک بار فشار خون شما را اندازه گیری کند.

درمان‌های ضد فشارخون در قدم اول تغییر سبک زندگی است، و اگر کافی نباشد، ممکن است داروهای ضد فشارخون را تجویز کند.

تغییرات سبک زندگی عبارتند از:

کاهش مصرف سدیم

ورزش کردن

 بیشتر مطالعات ۳ تا ۴ نوبت در هفته، هر نوبت ۴۰ دقیقه، ورزش هوازی (نوعی ورزش که باعث می شود ضربان قلب شما تندتر شود)  را توصیه می کنند.

ار وزن خود بکاهید، اگر اضافه وزن دارید. می توان انتظار داشت به ازای هر پوند کاهش وزن حدود ۱ عدد از اعداد فشار خون خود کم کنید.

مصرف یک رژیم غذایی سالم. رژیم DASH برای بهبود فشار خون طراحی شده است. DASH مخفف عبارت Dietary Approaches to Stop Hypertension است. این رژیم شامل مصرف سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب، مرغ، ماهی و مرغ را می شود.

محدود کردن مصرف الکل به بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان یا دو نوشیدنی در روز برای مردان.

اگر برای کاهش فشار خون نیز به دارو نیاز دارید، چندین نوع داروی ضدفشارخون وجود دارد:

دیورتیک ها

مهارکننده های ACE

مسدود کننده های آلفا

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs)

مسدود کننده های بتا

مسدود کننده های کانال کلسیم

آگونیست های مرکزی

وازودیلاتورها

داروهای ترکیبی

اگر به دارو نیاز دارید، پزشک در نظر خواهد گرفت که کدام نوع دارو برای شما بهترین است. (پزشکان همچنین اصلاح سبک زندگی را توصیه می کنند زیرا به کاهش فشار خون کمک می کند.) تصمیم گیری در مورد نیاز به دارو اغلب بر اساس شرایط بیمار انجام می شود، براساس وضعیت سلامت کلی فرد و ترجیحات او

درمان براساس مراحل

فشار خون بالا: فشار سیستولیک ۱۲۰-۱۲۹ و فشار دیاستولیک شما کمتر از ۸۰ است. ممکن است در این مرحله تغییرات سبک زندگی و نظارت بر فشار خون کافی باشد.

مرحله ۱ فشار خون بالا: سیستولیک ۱۳۰ تا ۱۳۹ یا دیاستولیک ۸۰ تا ۸۹. پزشک تغییرات سبک زندگی را توصیه می‌کند و بررسی می‌کند که آیا شما نیز به دارو نیاز دارید یا خیر.

مرحله ۲ فشار خون بالا: سیستولیک حداقل ۱۴۰ یا دیاستولیک حداقل ۹۰. پزشک تغییرات سبک زندگی را توصیه می کند و همچنین باید در نظر داشته باشد که برای کاهش فشار خون خود باید دارو مصرف کنید.

بحران فشار خون: فشار خون شما ۱۸۰/۱۲۰ یا بالاتر است. همچنین ممکن است علائمی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس، بی حسی/ضعف، و مشکل در بینایی یا صحبت کردن داشته باشید یا نداشته باشید. این وضعیت یک اورژانس است لذا با ۱۱۵ تماس بگیرید.

ممکن است یک نوبت گرفتن فشار خون برای تشخیص فشار خون بالا کافی نباشد. ممکن است پزشک از شما بخواهد که در طول زمان چندین بار اندازه گیری فشار خون داشته باشید تا بررسی کند که آیا فشار خون شما به طور مداوم بالا هست یا نه.

روش هایی برای پیشگیری از فشار خون بالا

برای حفظ فشار خون در محدوده طبیعی، نوع عادات روزانه شما امری مهم است.

رعایت این موارد کمک می کند تا فشار خون در محدوده ی طبیعی حفظ شود:

عدم استعمال سیگار

 یکی از اختلالاتی که سیگار بر سلامتی ایجاد می کند این است که فشار خون شما را افزایش می دهد.

انجام فعالیت بدنی منظم را به یک عادت تبدیل کنید

 اکثر محققان حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​(مانند دوچرخه سواری یا پیاده روی سریع) پنج بار یا بیشتر در هفته را توصیه می کنند. یا در عوض می توانید فعالیت بدنی سخت تری را برای مدت زمان کوتاه تری در هر نوبت  انجام دهید.

غذای مناسب مصرف کنید و قبل از مصرف برچسب‌های غذا را بخوانید تا ببینید در یک وعده چقدر سدیم وجود دارد. با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید که محدودیت روزانه ی مصرف نمک شما چقدر باید باشد. سبزیجات و میوه های زیادی را در بشقاب غدایی خود بگنجانید.

تناسب وزنی خود را حفظ کنید. هر یک پوند اضافه وزن عدد فشار خون شما را بالاتر می برد. اگر مطمئن نیستید که وزن سالم برای شما چقدر است، از پزشک خود در این زمینه سوال کنید.

به اندازه کافی بخوابید. برای بیشتر بزرگسالان، خواب کافی  ۷ تا ۸ ساعت خواب در هر شب و به طور منظم است.

اگر الکل می نوشید، اگر زن هستید، آن را به بیش از یک نوشیدنی در روز و اگر مرد هستید، به دو نوشیدنی در روز محدود کنید.

هرچندوقت یکبار فشار خون را چک کنیم؟

اگر فشار خون شما در محدوده ی نرمال است (کمتر از ۱۲۰/۸۰)، حداقل  هر سال یکبار آن را چک کنید.

اگر فشار خون شما بالا باشد — فشار خون سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ یا فشار خون دیاستولیک کمتر از ۸۰ — پزشک شما احتمالاً می خواهد آن را هر ۳ تا ۶ ماه یکبار بررسی کند. پزشک احتمالاً تغییرات سبک زندگی مانند ورزش بیشتر و رژیم غذایی بهتر را توصیه می کنند.

اگر مرحله ۱ فشار خون بالا دارید — ۱۳۰-۱۳۹ بر روی ۸۹-۹۰ — ممکن است پزشک تغییراتی در سبک زندگی پیشنهاد دهد و بعد از ۳ تا ۶ ماه دوباره بخواهد شما را ویزیت کند.

اگر مرحله ۲ فشار خون بالا دارید — ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر — احتمالاً دارو دریافت خواهید کرد. همچنین باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و یک ماه دیگر دوباره به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است