انجام فعالیت بدنی حتی به مقدار کم ، برای حفظ سلامتی مفیدست

انجام فعالیت بدنی حتی به مقدار کم ، برای حفظ سلامتی مفیدست

انجام فعالیت بدنی حتی به مقدار کم ، برای حفظ سلامتی مفیدست

یافته پژوهش های جدید نشان داده است که ورزش کردن حتی به مدت کم ، عمر را زیاد می کند . پژوهشگران نروژی دریافتند که نشستن به مدت زیاد خطر بروز مرگ زودرس را زیاد می کند. نتیجه پژوهش این است :” راه هایی را برای کاهش مدت زمان بی تحرکی و افزایش مدت فعالیت بدنی پیدا کنید . سطح آن مهم نیست ، در هر سطحی می تواند سلامتی را حفظ و مرگ و میر را کاهش دهد.”

در این پژوهش ، داده های مربوط به ۸ مطالعه درباره بیش از ۳۶ هزارنفر بزرگسال ۴۰ سال به بالا درمدت ۶ سال جمع آوری شد. در طول پیگیری تحقیق ، در حدود ۶ درصد از شرکت کنندگان فوت کردند. بعد از بررسی عوامل دیگر ، پژوهشگران نتیجه گرفتند که هر مقدار فعالیت بدنی ، بدون توجه به شدت آن می تواند با کاهش خطر مرگ و میر رابطه داشته باشد. اگر مقدار فعالیت بدنی زیاد شود و به سطح متوسط تعیین شده برای مردان آمریکایی و ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از زنان و مردان اسکاندیناوی برسد ، میزان مرگ و میر به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

به همین شکل ، کاهش میزان مرگ و میر با افزایش میزان فعالیت بدنی سبک تا ۳۰۰ دقیقه ( ۵ ساعت) در روز و فعالیت بدنی متوسط درحدود ۲۴ دقیقه در روز مرتبط است. بیشترین اختلاف بین احتمال بروز مرگ زودرس ( ۶۰ تا ۷۰ درصد) بین حداقل و حداکثر مقدار فعالیت بدنی نشان داد که مرگ و میر افراد بی تحرک درمقایسه با افرادی که فعالیت دارند در حدود ۵ برابر بیشتر است. همچنین ، پژوهشگران دریافتند که نشستن به مدت ۵/۹ ساعت در روز با افزایش خطر بروز مرگ زودرس ارتباط دارد.

یافته های پژوهش که در آگوست به چاپ رسید نشان داد که انجام هر مقدار فعالیت بدنی ، سبک ، متوسط یا حتی سنگین برای سلامتی مفید است و همه مردم می توانند آن را انجام دهند . فعالیت های بدنی سبک شامل پیاده روی یا انجام کارهای خانه مانند غذا پختن یا شستن ظرف ها ، فعالیت بدنی متوسط شامل پیاده روی تند ، جارو کردن یا چمن زنی است و فعالیت های بدنی شدید دویدن ، حمل بار سنگین یا باغبانی را شامل می شود.

توصیه می شود که حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید در طول هفته انجام شود. اما مقدار و شدت فعالیت بدنی که برای حفظ سلامتی لازم است هنوز مشخص نشده است . به هر حال ، این یافته ها اطلاعات مهمی درباره بهداشت و سلامتی عمومی به دست می دهند و پیامشان این است :” کمتر بنشینید و بیشتر فعال باشید”.

 

مقالات پیشنهادی

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است