English العربیه
بیماری قلبی در دوران بارداری

بیماری قلبی در دوران بارداری

تیم تولید محتوای دکتر غلامحسین فاتحی

ببیماری قلبی در دوران بارداری! چه باید کرد؟ بارداری بر قلب و سیستم گردش خون شما فشار وارد می کند، اما با این حال بسیاری از زنانی که بیماری قلبی دارند نوزادان سالم به دنیا می آورند.

اگر بیماری به بیماری قلبی مبتلا هستید، در دوران بارداری به مراقبت های  خاصی احتیاج خواهید داشت.

بارداری چگونه بر قلب تأثیر می گذارد؟

بارداری بر قلب و سیستم گردش خون فشار وارد می کند. در دوران بارداری، حجم خون شما بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد تا جنین در حال رشد تغذیه شود، قلب شما خون بیشتری در هر دقیقه پمپ می کند و ضربان قلب شما افزایش می یابد.

زایمان نیز بر حجم کار قلب شما می افزاید. در حین زایمان – به ویژه هنگامی که فشار وارد می کنید – تغییرات ناگهانی در جریان خون و فشار خون ایجاد می شود. چندین هفته پس از زایمان طول می کشد تا فشارهای روحی برطرف و روحیه به سطح قبل از بارداری شما برگردد.

بیماری‌های قلبی در دوران باردارری
بیماری‌های قلبی در دوران باردارری

خطرات بیماری‌ قلبی در دوران بارداری چیست؟

خطرات همراه به ماهیت و شدت بیماری قلبی شما بستگی دارد. مثلا:

مشکلات ریتم قلب

اختلالات جزئی در ریتم قلب در دوران بارداری شایع است که معمولاً جای نگرانی ندارند. اگر به درمان ضد آریتمی نیاز دارید، به احتمال زیاد مانند زمان غیربارداری پزشک برای شما دارویی تجویز می کند.

مشکلات دریچه قلب

داشتن دریچه مصنوعی قلب یا ایجاد زخم یا ناهنجاری در قلب یا دریچه ها می تواند خطر عوارض را در دوران بارداری افزایش دهد. اگر دریچه های قلب شما به درستی کار نمی کنند، ممکن است با تحمل افزایش جریان خون در دوران بارداری دچار مشکل شوید.

علاوه بر این، دریچه های مصنوعی یا غیر طبیعی خطر ابتلا به عفونت بالقوه تهدید کننده حیات در مخاط داخلی قلب (اندوکاردیت) و دریچه های قلب را افزایش می دهند. دریچه های مصنوعی مکانیکی قلب نیز در دوران بارداری به دلیل نیاز به تنظیم دوز داروهای رقیق کننده های خون، احتمال لخته شدن (ترومبوز) دریچه های قلب را زیاد می کند. مصرف داروهای رقیق کننده خون نیز می تواند نوزاد در حال رشد شما را در معرض خطر قرار دهد.

نارسایی احتقانی قلب

با افزایش حجم خون، نارسایی احتقانی قلب می تواند تشدید شود.

اگر شما با مشکل قلبی متولد شده اید ، نوزاد شما نیز بیشتر در معرض ابتلا به نوعی نقص قلبی است.

آیا برخی بیماری های قلبی عوارض بیشتری نسبت به سایرین ایجاد می کند؟

برخی از بیماری های قلبی، به ویژه تنگ شدن دریچه میترال یا دریچه آئورت، می تواند خطرات تهدید کننده حیات برای مادر یا نوزاد به همراه داشته باشد. بسته به شرایط، برخی از بیماری های قلبی قبل از اقدام به بارداری نیاز به درمان های عمده – مانند جراحی قلب – دارند.

بارداری برای زنان مبتلا به سندرم نادر مادرزادی آیزن منگر یا فشار خون بالا که بر عروق ریه ها و سمت راست قلب (فشار خون ریوی) تأثیر می گذارد، توصیه نمی شود.

در مورد درمان دارویی چطور؟

داروهایی که در دوران بارداری مصرف می کنید می تواند بر جنین شما تأثیر بگذارد. با این حال، در اغلب موارد مزایای آن از خطرات آن بیشتر است. اگر برای کنترل بیماری قلبی به دارو نیاز دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ایمن ترین دارو را در مناسب ترین دوز برای شما تجویز می کند.

دارو را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. مصرف دارو را متوقف نکنید یا دوز را به سر خود تنظیم نکنید.

چگونه باید برای بارداری آماده شوم؟

قبل از اقدام به بارداری، تحت نظر پزشک متخصص قلب قرار داشته باشید که به احتمال زیاد در بارداری های پرخطر به متخصص زنان ارجاع داده می شوید.

تیم پزشکی شما نحوه مدیریت بیماری قلبی شما را ارزیابی می کند و تغییرات درمانی را که ممکن است قبل از بارداری نیاز داشته باشید، در نظر می گیرد.

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری های قلبی در دوران بارداری استفاده نمی شوند. بسته به شرایط، ارائه دهنده پزشک شما ممکن است دوز را تنظیم کند یا جایگزینی در نظر بگیرد و خطرات مربوطه را به شما توضیح دهد.

از ویزیت های قبل از تولد چه انتظاری داریم؟

شما اغلب در دوران بارداری تحت نظر پزشک خواهید بود و وزن و فشار خون شما در هر ویزیت بررسی می شود، ممکن است به آزمایش های مکرر خون و ادرار نیز نیاز داشته باشید.

تعداد دفعات مراجعه به متخصص قلب در دوران بارداری بستگی به شدت بیماری قلبی شما دارد. پزشک شما ممکن است از آزمایش های خاصی برای ارزیابی عملکرد قلب شما استفاده کند ، از جمله:

اکوکاردیوگرام

این یک نوع سونوگرافی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از قلب شما و ساختارهای داخل قلب شما استفاده می کند.

الکتروکاردیوگرام

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. میتوانید مقاله کامل آن را از این لینک مطالعه نمایید.

چگونه می توانم مطمئن شوم که نوزاد سالم است؟

پزشک رشد نوزاد شما را در طول بارداری تحت نظر خواهد داشت. از سونوگرافی های معمول می توان برای ردیابی رشد نوزاد و سونوگرافی های تخصصی برای تشخیص ناهنجاری های قلب جنین استفاده کرد. نوزاد ممکن است پس از زایمان نیز نیاز به مراقبت یا درمان داشته باشد.

چگونه می توانم از این عوارض جلوگیری کنم؟

مراقبت مناسب از خود بهترین راه برای مراقبت از نوزاد است. مثلا:

به ویزیت های قبل از زایمان خود را پایبند باشید. در طول دوران بارداری به طور منظم به مطب پزشک خود مراجعه کنید.

داروهای خود را مرتبا مصرف کنید. پزشک شما ایمن ترین دارو را در مناسب ترین دوز تجویز می کند.

استراحت کافی داشته باشید. در صورت امکان روزانه چرت بزنید و از انجام فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید.

بر افزایش وزن خود در بارداری نظارت داشته باشید. افزایش وزن مناسب از رشد و نمو نوزاد شما حمایت می کند. افزایش بیش از حد وزن، فشار بیشتری بر قلب شما وارد می کند.

اضطراب خود را مدیریت کنید. در مورد پیشرفت وضعیت خود در بارداری سوال بپرسید و بدانید که در طول زایمان چه انتظاری دارید. دانستن آنچه در حال رخ دادن است می تواند به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

بدانید چه چیزی در بارداری ممنوع است. از مصرف سیگار، الکل، کافئین و داروهای غیرقانونی خودداری کنید.

چه علائم یا نشانه هایی را باید به پزشک خود گزارش دهم؟

در صورت مشاهده علائم یا نشانه های زیر  پزشک خود را مطلع کنید:

            ⁃           مشکل در تنفس

            ⁃           تنگی نفس با فشار یا در حالت استراحت

            ⁃           تپش قلب ، ضربان قلب سریع یا نبض نامنظم

            ⁃           درد قفسه سینه

            ⁃           سرفه خونی یا سرفه در شب

در مورد زایمان چه باید کرد؟

ممکن است پزشک شما را برای زایمان نوزاد به یک مرکز پزشکی که در بارداری های پرخطر تخصص دارد، ارجاع دهد. اگر نگرانی در مورد قلب یا گردش خون خود داشته و یا نیاز به حضور متخصصان خاصی در هنگام زایمان دارید، ممکن است پزشک روند زایمان را در شما القا کند.

ممکن است از تجهیزات تخصصی برای نظارت بر شما در هنگام زایمان استفاده شود. ضربان قلب و ریتم شما ممکن است در طول زایمان نیاز به نظارت داشته باشد.

انقباضات شما و ضربان قلب نوزاد به طور مداوم کنترل می شود. به جای خوابیدن به پشت، ممکن است از شما خواسته شود به پهلو دراز بکشید و یکی از زانوها را به سمت قفسه سینه خود بکشید.

برای کاهش استرس ناشی از درد، پزشک ممکن است توصیه کند که دارو را از طریق کاتتر به ستون فقرات (اپیدورال) یا به صورت تزریقی در ستون فقرات (بلوک نخاعی) برای مدیریت درد دریافت کنید. در صورت زایمان طبیعی، ممکن است پزشک شما استفاده از فورسپس یا وکیوم را برای کمک به زایمان محدود کند.

اگر در معرض خطر اندوکاردیت هستید، ممکن است قبل و بعد از زایمان تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار بگیرید.

در مادران مبتلا به بیماری قلبی نیاز به سزارین شایع نیست. در صورت بروز مشکل زایمان که منجر به سزارین می شود، اقدامات احتیاطی خاصی برای نظارت بر عملکرد قلب شما در طول زایمان انجام می شود. در صورت ابتلا به اشکال خاصی از بیماری قلبی شدید در دوران بارداری، پزشک ممکن است تعیین زمان برای القاء زایمان تحت شرایط کنترل شده را توصیه کند.

آیا می توانم به نوزاد خود شیر دهم؟

تغذیه با شیر مادر برای بیشتر زنانی که بیماری قلبی دارند، حتی برای کسانی که از دارو استفاده می کنند، توصیه می شود.

اگر مشکل قلبی مادرزادی دارید که خطر اندوکاردیت را تا حد زیادی افزایش می دهد، احتمالاً پزشک در مورد خطر ورم پستان در دوران شیردهی با شما صحبت خواهد کرد. این عفونت نسبتاً شایع می تواند خطر خاصی را در وضعیت شما ایجاد کند. در برخی موارد پمپاژ و تغذیه شیر مادر توصیه می شود.

در این مقاله درباره بیماری های قلبی و بارداری مطالعه کردیم و باید به نکات آن توجه کنیم.

میتوانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام ما مطالب روزانه و مفیدی را مشاهده نمایید: drghfatehi

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است