English العربیه
اثر محافظت در برابر بیماری های قلبی با رضایت از زندگی

اثر محافظت در برابر بیماری های قلبی با رضایت از زندگی

تیم تولید محتوای دکتر غلامحسین فاتحی

رضایت از زندگی روزمره در برابر بیماری های قلبی اثر محافظت دارد.

بیماریهای قلبی عروقی (CVD) به دلیل شیوع زیاد و این که باعث ناتوانی های طولانی مدت می شوند ، اولویت بالایی برای سیاست گذاران سلامت و پزشکان دارند. عوامل خطرساز بیماری های قلبی عروقی، رفتارهای ناسالم، عوامل ژنتیکی ، شیوه زندگی،سیگار کشیدن،مصرف الکل و شرایط فرهنگی یا اقتصادی ممکن است باعث ایجاد بیماری ها . اختلالات مختلف در قلب شوند. به خوبی ثابت شده است که مدیریت اولیه اختلالات قلبی عروقی همراه با اصلاح شیوه زندگی و/یا مداخله درمانی منجر به کاهش قابل توجه مرگ و میر و عوارض آن می شود.

به نظر می رسد مزایای سلامت روان و احساسات مثبت فراتر از این واقعیت است که شما افسرده نیستید. وقتی مجموعه فرایندهای مربوط را درک کنیم ، بینش بسیار بیشتری در مورد نحوه عملکرد سلامتی خواهیم داشت.

بر اساس تحقیقی گسترده که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شد ، رضایت از زندگی روزمره احتمالا بسیار فراتر از یک وضعیت روانی است و ممکن است برای قلب نیز بسیار مفید باشد.

در این تحقیقات مشخص شده است که سطوح بالاتر رضایت از زندگی متوسط ​​با کاهش ۱۳ درصدی خطر بیماری عروق کرونر قلب در بین ۸۰۰۰ کارمند دولتی بریتانیایی که مورد مطالعه بودند همراه بوده است.

همچنین مشخص شد که رضایت از شغل ، خانواده ، جنس و خود فرد مهمترین عامل برای محافظت از بیماری های قلبی است.

در این تحقیق از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا رضایت خود را از هفت حوزه خاص زندگی روزمره و شخصی خود ارزیابی کنند. این هفت حوزه شامل: روابط عاشقانه

فعالیتهای فراغتی – سطح زندگی – شغل – خانواده – رابطه جنسی – و خود فرد بود.

سپس محققان سوابق سلامت شرکت کنندگان را در رابطه با مرگ و میر ناشی از بیماری های عروق کرونر ، حملات قلبی غیر کشنده و آنژین در مدت زمان شش ساله مورد بررسی قرار دادند و ارتباط بین رضایت و کاهش بیماری قلبی را پیدا کردند. دانشمندان همچنین دریافتند که هرچه رضایت بیشتر باشد، اثر حفاظتی آن بر روی قلب نیز بیشتر است.

رضایت از زندگی
رضایت از زندگی

افسردگی و اضطراب از دیرباز به عنوان عوامل خطر بیماری های قلبی شناخته شده بودند اما، این یافته های جدید مشخص کردند که ، ” مداخلات برای تقویت حالات روانی مثبت-نه تنها برای کاهش حالات روانی منفی مانند افسردگی-بلکه در بین افراد در معرض خطر بیماری های قلبی نیز می تواند موثر باشد.”

در مواردی که افسردگی ، اضطراب یا استرس را تجربه می کنید ضربان قلب و فشار خون شما افزایش می یابد ، جریان خون به قلب کاهش می یابد و بدن شما سطوح بالاتری از کورتیزول ، هورمون استرس را تولید می کند. با گذشت زمان ، این اثرات می تواند منجر به بیماری قلبی شود.

بر اساس تحقیقاتی که اخیرا منتشر شده است شاد زندگی کردن و زندگی همراه با شادی احتمال وقوع بیماری های قلبی را کاهش می دهد. همچنین در این تحقیقات مشخص شد ارتباط میان احساسات مثبت و بیماری های قلبی می تواند به عنوان یک عامل بسیار مهم برای ارتقاء سلامت مردم استفاده شود به عبارت دیگر با تقویت احساسات خوب مردم می توان از بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی در میان افراد جامعه پیشگیری کرد.

در این تحقیقات محققین ۱۷۳۹ نفر از بالغ و سالم را در طول مدت ده سال مورد مطالعه قرار دادند و در این مدت به بررسی عوامل خطر بیماری ها و نشانه های افسردگی عصبانیت خشم و احساسات مثبت در بین نفرات پرداختند.

در این تحقیق احساسات مثبت بصورت حس رضایت، هیجان، شادی، اشتیاق و قناعت در نظر گرفته شد.

این تیم از مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک دریافتند که در طول یک دهه ، افزایش احساسات خوب منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی به میزان یک پنجم در مقیاس پنج درجه ای برای اندازه گیری سطح شادی می شود. این مقیاس ها اعم از “هیچ” تا “شدید” برای احساسات خوب تعریف شده بود. بنابراین کسانی که در پاسخ به احساسات خوب گزینه هیچ را انتخاب کرده بودند ، نسبت به کسانی که احساسات مثبت کمی را انتخاب کرده بودند  ۲۲ درصد بیشتر در معرض بیماری قلبی قرار گرفته بودند.

و به همین ترتیب این  افراد نیز  خودشان ۲۲ درصد  بیشتر نسبت به  کسانی که دارای احسساسات خوب متوسط ​​بودند ، در معرض خطر قرار داشتند. در این تحقیق یافته ها سن ، جنس و عوامل خطر مرتبط با قلب را در نظر گرفته شده بود.

به گفته کارینا دیویدسون ،محقق ارشد ، چندین توضیح ممکن است برای این نتیجه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، افراد شادتر ممکن است دوره های طولانی تری برای آرامش یا استراحت داشته باشند ، دورانی که فشار فعالیت های رفلکسی و خودکار بدن در آنها کاهش می یابد. همچنین افراد شاد ممکن است سریعتر از اتفاقات استرس زا بهبود یابند و زمان کمتری را برای زنده ماندن آنها صرف کنند.

همچنین از آنجا که شادی منجر به رفتارهای سالم تر می شود ، از فشار خون بالا و چربی اضافی بدن جلوگیری می کند و در نتیجه خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

“اگر پیاده روی یا گوش دادن به موسیقی روحیه شما را بهبود می بخشد ، این فعالیت ها را در برنامه خود قرار دهید. اساساً ، هر روز چند دقیقه صرف آرامش واقعی و لذت بردن از خود بکنید، مطمئناً برای سلامت روان شما مفید است و سلامت جسمانی شما را نیز بهبود بخشد.”

او گفت: “این تحقیقات نشان داد کسانی که به طور طبیعی دارای ” نیمه پر لیوان را می بینند ” بیشتر از بیماری محافظت می شوند. می دانیم که بهبود روحیه شما همیشه آسان نیست اما باید تلاش می کنیم روحیه خود را بهبود بخشیم.

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است