English العربیه

مراقبت قبل و بعد آنژیوگرافی

اقدامات قبل از آنژیوگرافی:

همانطور که قبلا توضیح دادیم آنژیوگرافی یک روش عکسبرداری از عروق بدن است که در تشخیص و درمان بیماری های قلب و از همه مهمتر برای پیشگیری و درمان سکته قلبی به پزشک کمک می‌کند اگر به شما توصیه شده است که آنژیوگرافی عروق و قلب را انجام دهید پیش از مراجعه به بیمارستان اقدامات زیر را انجام دهید:
۱- به طور مرتب آسپرین، پلاویکس و سایر داروهای قلبی فشارخون (و دیابت) را ادامه دهید. روز آنژیوگرافی نیز داروهای خود را مصرف کنید و هیچ قرصی بدون اجازه‌ی پزشک معالج خود قطع نکنید.
۲- بعضی از داروها مثل وارفارین با توصیه پزشک معالج تنظیم یا قطع می‌شود.
۳- روز قبل از آنژیوگرافی استحمام کنید و موهای بدن از جمله زیربغل، و ناحیه‌ی عانه را تمیز کنید (آقایان لازم است موهای سینه را نیز تمیز کنند).
۴- درمورد ناشتا بودن قبل از آنژیوگرافی از پزشک خود سوال فرمایید، بعضی از بیماران لازم است قبل از آنژیوگرافی ناشتا باشند.
۵- روز قبل از آنژیوگرافی مرتب مایعات میل کنید، مصرف مرتب مایعات خوراکی به عملکرد کلیه و عروق بدن شما کمک می‌کند.
۶- مدارک پزشکی از جمله: نوار قلب، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، اسکن قلب و آزمایشات خون را همراه داشته باشید.
۷- با توکل به خدای بزرگ و یاری خواستن از او همه چیز به خوبی و خوشی انجام خواهد شد انشاالله

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی:

۱- روز بعد از آنژیوگرافی با نظرپزشک معالج خود میتوانید استحمام کنید!
۲- اگر بعد از آنژیوگرافی برای عروق شما (بنا به نیاز استنت گذاشته شده است این نکته توسط پزشک معالج به شما گفته خواهد شد اگر برای شما استنت تعبیه شده است لازم است تا یکسال به طور مرتب قرص آسپرین و کلوپیدوگرل ۷۵ (پلاویکس یا زیلت) را روزانه مصرف کنید این نکته بسیار مهم است شما نباید در هیچ شرایطی آسپرین و پلاویکس را قطع کنید حتی در مسافرت، مهمانی یا در هر جایی که باشید باید روزانه این دو قرص را مصرف کنید.
سایر داروهای فشار خون بر حسب صلاحدید پزشک معالج به شما تجویز خواهد شد.
۳- در صورتی که بعد از انجام آنژیوگرافی برای شما استنت گذاشته نشده است با نظر پزشک معالج داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
۴- نکته مهم بعد از آنژیوگرافی مصرف مرتب مایعات خوراکی است، به طور مرتب آب، آب میوه طبیعی ( نه کارخانه ای)، چای کم رنگ مصرف کنید، بهترین زمان برای مصرف مایعات ۱/۵ الی ۲ ساعت بعد از هر وعده غذایی است، مصرف مرتب و منظم مایعات خوراکی به عملکرد کلیه و عروق شما کمک میکند. (هرچقدر میتوانید مایعات بخورید).
۵- لازم است بعد از انجام آنژیوگرافی ۲ الی ۳ روز از انجام فعالیت سنگین پرهیز کنید، انجام فعالیت سبک روزانه بعد از آنژیوگرافی بلامانع است، توصیه میشود ۲ الی ۳ روز بعد از آنژیوگرافی رانندگی نکنید.
۶-  اگر آنژیوگرافی از دست برای شما نجام شده است، توصیه میکنیم تا یک هفته از فشار زیاد روی مچ دست یا برداشتن جسم سنگین پرهیز کنید.( این مراقبت ۲ تا ۳ روز اول بعد از آنژیوگرافی مهمتر است).
۷- اگر آنژیوگرافی از پا برای شما انجام شده است، بهتر است تا یک هفته بعد از آنژیوگرافی از فشار زیاد روی پاها مثل برداشتن جسم سنگین، بالا رفتن از پله و هر گونه فشار آوردن به محل آنژیوگرافی خودداری فرمائید. (در حین اجابت مزاج بهتر است تا چند روز از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنید).
۸- سبزیجات تازه و میوه جات بهترین دوست برای قلب شما هستند ، در رژیم غذایی روزانه حتما سبزیجات و میوه جات تازه بطور مرتب استفاده کنید!
۹- یک هفته بعد از آنژیوگرافی برای معاینه مجدد به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
۱۰- با توکل به خدای بزرگ و یاری خواستن از وجود بی انتهای او همه چیز به خوبی و خوش ادامه خواهد یافت!
با آرزوی سلامتی برای همه