English العربیه
ارتباط شکرگزاری و قلب

ارتباط شکرگزاری و قلب

تیم تولید محتوای دکتر غلامحسین فاتحی

تشکر کردن از دوستان یا اعضای خانواده مطمئناً باعث خوشحالی آن افراد می شود. اما عمل قدردانی برای شما نیز فوایدی دارد مانند ارتباط شکرگزاری و قلب از جمله بهبود سلامت قلب شما و دوری از بیماری های قلبی.

محققان دریافتند که در میان بیماران مبتلا به بیماری قلبی گروهی که بیشترین سپاسگزاری را داشتند، راحت تر  می خوابیدند، کمتر افسرده و ناراحت بودند، احساس خستگی کمتری داشتند و اعتماد به نفس بیشتری داشتند. این بیماران همچنین التهاب مزمن کمتری داشتند. التهاب مزمن به پوشش داخل دیواره عروق خونی آسیب می رساند و احتمال بروز بیماری قلبی عروقی را بیشتر می کند.

به طور قابل توحهی، این افراد سطوح پایین تری از ماده ای به نام CRP در خون خود داشتند. CRP یک شاخص مهم از التهاب مضر در بدن محسوب می شود.

عمر طولانی تر با بیان عبارت متشکرم

آیا بیان عبارت “متشکرم” می تواند به شما کمک کند زندگی طولانی تری داشته باشید؟

برای چندین دهه، قلب‌شناسی (کاردیولوژی) رفتاری تنها بر تأثیر «ویژگی‌های منفی» – مانند استرس، افسردگی و اضطراب – را بر روی افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مطالعه می کرد. این رشته ی تحصیلی در اواخر دهه ۱۹۵۰ و توسط متخصصین قلب، مایر فریدمن و ری روزنمن آغاز شد. این افراد  دریافتند رفتار “تیپ A” – که با خصومت، فوریت زمانی و رقابت مشخص می شود – خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را دو برابر می کند. در طی پنج دهه آینده، هزاران مطالعه نشان داد که وجود این صفات منفی با بیماری و مرگ و میر در بیماران قلبی مرتبط است.

شکرگزاری و قلب
شکرگزاری و قلب

تاثیر ویژگی‌های مثبت

اما در مورد تأثیر ویژگی‌های مثبت چطور؟ آیا آنها می توانند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشند؟

مطالعات تا به امروز نشان می دهد که احساس قدردانی ( یا شفقت) قدرت ادراک و شناخت افراد را تسهیل می کند که باعث می شود  بیمار  فراتر از بیماری خود ببیند و به آنها کمک می کند تا جنبه های مثبت خود و اطرافیانشان را در مواجهه با بیماری تشخیص دهند. برخی از مطالعات اشاره کرده‌اند که پرورش قدرت قدردانی لزوماً دیدن ویژگی‌های منفی زندگی را کاهش نمی‌دهد – که به نظر می‌رسد افراد در دیدن چیزهای بد مشکلی ندارند – بلکه اغلب افراد را تشویق می‌کند تا با سهولت بیشتری چیزهای خوب زندگی را بپذیرند.

اگر از بیماری قلبی عروقی رنج می برید، قدردانی ممکن است به نجات جان شما کمک کند.

کشف قلب سپاسگزار

نارسایی قلبی بدون علامت وضعیتی است که در آن قلب تحت نوعی آسیب ساختاری قرار گرفته است، اما فرد هنوز علائم آشکاری از نارسایی قلبی، از جمله تنگی نفس در هنگام فعالیت یا خستگی مفرط را نشان نداده است. طبق تحقیقات صورت گرفته  آن دسته از بیمارانی که به طور کل تمایلات قدردانی بیشتری دارند – که به عنوان قدردانی از ویژگی‌ها نیز شناخته می‌شود – بهتر می‌خوابند، کمتر افسرده هستند، خستگی کمتری دارند، اعتماد به نفس بیشتری برای مراقبت از خود و التهاب سیستمیک کمتری دارند. همه این عوامل برای حمایت از حال عمومی بهتر  بسیار مورد نیاز هستند.

این واقعیت نشان می‌دهد که افراد سپاسگزار در واقع سالم‌تر هستند. قدردانی به طور کامل یا جزئی تأثیرات سودمندی در معنویات دارد که تاثیرات خود را بر کیفیت خواب، خلق و خوی، اطمینان در مراقبت از خود و خستگی نشان می دهد.

در مطالعه ای تأثیر نگهداری یک ژورنال سپاسگزاری به مدت دو ماه بر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی بررسی شد. این تحقیق یک کارآزمایی تصادفی‌  از ژورنال‌نویسی به‌عنوان راهی برای پرورش قدردانی استفاده کرد و هدف آن افزایش آن در زندگی بیماران و در نتیجه افزایش اثرات بالقوه مفید آن بر بهزیستی آنها بود.

در این تحقیق مجله‌هایی به بیماران ارائه شد و به آنها دستور داده شد که روزانه درخصوص دو یا سه موردی که از داشتن آنها سپاسگزار بودند، مطالبی بنویسند. محققان این پروژه دریافتند که آن دسته از بیمارانی که در روزنامه‌های سپاسگزاری شرکت می‌کردند – و مراقبت‌های معمول خود را دریافت می‌کردند – در مقایسه با بیمارانی که مراقبت‌های معمول را به تنهایی و بدون شکرگزاری دریافت می‌کردند، نشانگرهای التهاب و همچنین افزایش تنوع ضربان قلب (HRV) کمتری داشتند. HRV به تغییر در فاصله زمانی بین ضربان‌های قلب (تحت تأثیر اجزای سیستم عصبی خودمختار) اشاره دارد و به عنوان یک شاخص مهم سلامت در نظر گرفته می‌شود. در نارسایی قلبی معمولاً با اختلال HRV باعث پیشرفت بیماری  می شود.

شکرگزاری چگونه به قلب کمک می کند؟

یافته‌ها نشان می‌دهد که قدردانی – با بهبود ارزیابی‌ مثبت نسبت به رویدادها – احتمالاً با سه گانه ی باورهای مرتبط با افسردگی ناسازگار است که شامل: دیدگاه‌های منفی نسبت به جهان، خود و آینده است. در واقع، قدردانی هم به رفاه لذت‌گرا – یعنی احساسات خوب و رضایت از زندگی – و هم به رفاه eudaimonic مربوط می‌شود که با جنبه‌هایی مانند استقلال شخصی، داشتن هدف در زندگی، روابط با دیگران و رشد شخصی مرتبط است. هم بهزیستی لذت‌بخش و هم بهزیستی eudaimonic با کاهش احتمال استرس و افسردگی و همچنین سلامتی مرتبط است. بنابراین این امکان وجود دارد که قدردانی از طریق افزایش بهزیستی لذت‌بخش و ادایمونیک، سلامت قلب و عروق را در بیماری‌های قلبی بهبود بخشد.

(شایان ذکر است که در حالی که قدردانی یک عامل روانشناختی مثبت در نظر گرفته می‌شود، اما لزوماً برای همه افراد تحت هر شرایطی خوب نیست – برای مثال، قدردانی  در شرایط استثمار)

در این مطالعه هم چنین نشان داده شده است که حتی یک دوره مختصر ۱۰ دقیقه ای یادداشت روزانه در مورد موضوع قدردانی، فاکتورهای قلب و سیستم قلبی عروقی را به طور کلی بهبود می بخشد.

راه های زیادی برای پرورش شکرگزاری وجود دارد. همچنین مشخص شده است که نماز خواندن بیشتر به مردم کمک می کند تا بیشتر سپاسگزار باشند. عمل ساده نوشتن چیزهایی که برای آن سپاسگزار هستیم می تواند حس قدردانی را افزایش دهد. فرقی نمی کند چه شکلی باشد، اگر هر روز به سادگی بپرسیم “برای چه چیزی سپاسگزارم؟” می تواند باعث آگاهی و قدردانی از ویژگی های مثبت درون و اطراف شود و کمک کند تا زندگی را همانطور که هست با تمام کاستی هایش در آغوش بگیریم. وقتی قدردانی در آگاهی ما وجود داشته باشد، همه چیز تغییر می کند و می توانیم خود را متحول کنیم. تحقیقات نشان می دهد که با پرورش قدردانی، حس درونی خود را بهتر می کنیم

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است