English العربیه
کنترل قند خون در دیابت و ورزش

کنترل قند خون در دیابت و ورزش

تیم تولید محتوای دکتر غلامحسین فاتحی

کنترل قند خون در دیابت و ورزش!؟ ورزش و فعالیت بدنی نقش مهمی در برنامه درمانی دیابت دارد. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در حین ورزش در افراد دیابتی ، باید قند خون  قبل، حین و بعد از ورزش چک شود.

ورزش  و فعالیت نقش مهمی در مدیریت دیابت و کنترل قند خون است.

ورزش می تواند به شما کمک کند تا:

سطح قند خون خود را بهبود بخشید.

تناسب اندام داشته باشید.

وزن خود را مدیریت کنید.

خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش دهید.

حال عمومی خود را بهتر کنید.

اما دیابت و ورزش نیز چالش های منحصر به فردی را به همراه دارند. برای انجام ورزش ایمن، باید قند خون خود را قبل، حین و بعد از فعالیت بدنی اندازه گیری کنید. این اندازه گیری ها به شما نشان می دهد که بدن شما چگونه به ورزش واکنش نشان می دهد، که می تواند به شما در جلوگیری از نوسانات بالقوه خطرناک قند خون کمک کند.

قبل از ورزش: قبل از تمرین قند خون خود را چک کنید.

قبل از اینکه وارد یک برنامه تناسب اندام شوید، باید از پزشک خود اجازه ورزش کردن را بگیرید – به خصوص اگر از قبل سابقه ی ورزش نداشته اید. از پزشک خود بپرسید که چگونه فعالیت های مورد نظر بر قند خون شما تأثیر می گذارد. پزشک شما همچنین می‌تواند بهترین زمان برای ورزش را پیشنهاد کند و تأثیر بالقوه داروها بر قند خون شما را با افزایش فعالیت توضیح دهد.

برای داشتن بهترین فواید سلامتی، محققین حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت های بدنی با شدت متوسط ​​را توصیه می کنند مانند:

راه رفتن سریع

شنا کردن

دوچرخه سواری

کارشناسان همچنین توصیه می کنند که کودکان – حتی مبتلایان به دیابت نوع ۱ – هر روز حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت متوسط ​​تا شدید داشته باشند.

اگر انسولین یا داروهای دیگری مصرف می‌کنید که می‌توانند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شوند، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از ورزش قند خون خود را اندازه گیری کنید.

اگر داروهای دیابت خود را مصرف نمی کنید یا از داروهایی که  سطح قند خون را  پایین می آورند استفاده نمی کنید، احتمالاً نیازی به انجام اقدامات احتیاطی خاصی قبل از ورزش نخواهید داشت.

در زیر چند دستورالعمل کلی برای سطح قند خون قبل از ورزش آورده شده است. اندازه گیری ها بر حسب میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا میلی مول بر لیتر (mmol/L) بیان می شود.

قندخون کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۵/۶ میلی مول در لیتر):

ممکن است قند خون شما برای شروع یک  ورزش ایمن بسیار پایین باشد. قبل از شروع تمرین، یک میان وعده کوچک حاوی ۱۵ تا ۳۰ گرم کربوهیدرات مانند آب میوه، میوه یا حتی قرص گلوکز مصرف کنید.

قندخون ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر (۵/۶ تا ۱۳/۹ میلی مول در لیتر). شما برای شروع ورزش کردن آماده هستید. برای اکثر افراد، این محدوده ایمن قند خون قبل از ورزش است.

قندخون ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱۳/۹ میلی مول در لیتر) یا بالاتر. این محدوده کمی پرخطر است – قند خون شما ممکن است برای ورزش ایمن بیش از حد بالا باشد. قبل از ورزش، ادرار خود را از نظر کتون ها آزمایش کنید. کتون ها موادی هستند که وقتی بدن شا چربی را برای تولید انرژی تجزیه می کند ساخته می شود. وجود کتون ها نشان می دهد که بدن شما انسولین کافی برای کنترل قند خون ندارد.

اگر زمانی که دارای سطح بالایی از کتون هستید ورزش کنید، در معرض خطر کتواسیدوز دیابتی قرار می گیرید – یک عارضه جدی دیابت که نیاز به درمان فوری دارد. به جای اینکه فوراً ورزش کنید، اقداماتی را برای اصلاح سطوح بالای قند خون انجام دهید و قبل از شروع ورزش منتظر بمانید تا آزمایش کتون نشان دهنده عدم وجود کتون در ادرار باشد.

در حین ورزش مراقب علائم  افت قند خون  باشید.

 قند خون پایین در حین ورزش گاهی اوقات نگران کننده است. در صورتی که در نظر دارید به مدت طولانی ورزش کنید، قند خون خود را هر ۳۰ دقیقه چک کنید – به خصوص اگر در حال انجام فعالیت جدیدی هستید یا شدت یا مدت تمرین خود را افزایش می دهید. بررسی هر نیم ساعت یا بیشتر به شما این امکان را می دهد که بدانید سطح قند خون شما ثابت است، بالا رفته و یا کاهش می یابد و ادامه ورزش بی خطر است یا خیر.

در حین انجام فعالیت‌های خارج از منزل یا ورزش، ممکن است این اندازه گیری ها با سختی هایی همراه باشد. اما، این احتیاط لازم است تا به درستی بدانید که قند خون شما چگونه به تغییرات در عادات ورزشی شما واکنش نشان می دهد.

ورزش را در موارد زیر متوقف کنید:

قند خون  ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر (۳/۹ میلی مول در لیتر) یا کمتر که دراین وضعیت علائمی مانند احساس لرزش، ضعف یا گیجی ممکن است بروز کند.

برای افزایش سطح قند خون چیزی مصرف کنید یا بنوشید (تقریباً ۱۵ گرم کربوهیدرات سریع الاثر) مانند:

قرص یا ژل گلوکز (برچسب را بررسی کنید تا ببینید چه مقدار کربوهیدرات دارد)

۱/۲ فنجان (۴ اونس / ۱۱۸ میلی لیتر) آب میوه

۱/۲ فنجان (۴ اونس / ۱۱۸ میلی لیتر) نوشابه معمولی (غیر رژیمی)

آب نبات سفت، لوبیاهای ژله ای یا  آب نبات ذرتی (برچسب را بررسی کنید تا ببینید این موارد چند گرم کربوهیدرات دارند)

۱۵ دقیقه بعد دوباره قند خون خود را چک کنید. اگر هنوز خیلی کم است، ۱۵ گرم کربوهیدرات دیگر بخورید و ۱۵ دقیقه بعد دوباره تست کنید.

در صورت نیاز این فعالیت را تا جایی تکرار کنید تا قند خون شما به حداقل ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر (۳/۹ میلی مول در لیتر) برسد. اگر تمرین خود را تمام نکرده‌اید، می‌توانید پس از بازگشت قند خون به محدوده مطمئن، ورزش را ادامه دهید.

اندازه گیری و کنترل قند خون در دیابت بعد از ورزش:

به محض پایان ورزش، قند خون خود را چک کنید و چند بار در چند ساعت آینده مجدداً بررسی کنید. در حین ورزش بدن از قند ذخیره شده در ماهیچه ها و کبد استفاده می کند. همانطور که بدن شما این ذخایر را بازسازی می کند، قند را از خون برمی دارد.

هر چه تمرین شما سخت تر باشد، قند خون شما مدت بیشتری تحت تاثیر قرار می گیرد. کاهش قند خون حتی چهار تا هشت ساعت پس از ورزش امکان پذیر است. خوردن یک میان‌ وعده با کربوهیدرات‌های کنداثرتر، مانند گرانولا ، بعد از تمرین می‌تواند به جلوگیری از افت قند خون شما کمک کند.

اگر بعد از ورزش قند خون تان افت کرد، یک میان وعده کوچک حاوی کربوهیدرات مانند میوه، کراکر یا قرص گلوکز بخورید یا نصف فنجان (۴ اونس/۱۱۸ میلی لیتر) آب میوه بنوشید.

ورزش از بسیاری جهات برای سلامتی شما مفید است، اما اگر دیابت دارید، آزمایش قند خون قبل، حین و بعد از ورزش ممکن است به اندازه خود ورزش مهم باشد.

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است