اثرات ورزش روی قلب و عروق

اثرات ورزش روی قلب و عروق

ورزش همیشه مهم بوده هست و در این مقاله می‌خواهیم بپردازیم به اثرات ورزش روی قلب و عروق. چاقی یک بیماری پیچیده است که متابولیسم کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی (CVD) و دیابت نوع ۲ (T2D) مرتبط است.

ورزش بدنی فواید زیادی برای سلامتی دارد و ابزار مهمی برای مبارزه با چاقی و بیماریهای همراه آن، از جمله بیماریهای قلبی عروقی است.

ورزش از شروع و توسعه بیماری قلبی عروقی جلوگیری می کند و یک ابزار درمانی مهم برای بهبود نتایج برای بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی است. برخی از مزایای ورزش عبارتند از بهبود عملکرد میتوکندری، ترمیم و بهبود عروق، و آزاد شدن میوکین ها از ماهیچه های اسکلتی که باعث حفظ یا تقویت عملکرد قلب و عروق می شود.

در این بررسی ما مکانیسم هایی را مورد بحث قرار خواهیم داد که از طریق آن ورزش باعث ارتقای سلامت قلب و عروق می شود.

اثرات ورزش روی قلب یعنی چی؟

چاقی و بیماریهای مرتبط با آن با سرعت زیادی در سراسر ایالات متحده و در سراسر جهان در حال افزایش است.چاقی با بسیاری از اثرات نامطلوب سلامتی، از جمله افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی (CVD)، دیابت نوع ۲ (T2D)، برخی سرطان ها و مرگ مرتبط است. احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در افراد چاق دو برابر بیشتر از افراد با وزن مناسب است.

تمرین بدنی منظم چندین اثر مفید بر سلامت کلی دارد. در حالی که کاهش توده بدن و چاقی پیامدهای اولیه ورزش نیستند، ورزش می تواند واسطه بیماری های متعددی باشد که چاقی را همراهی می کنند، از جمله T2D و CVD.چندین مطالعه اخیر نشان داده اند که فعالیت بدنی پایدار با کاهش نشانگرهای التهاب، بهبود سلامت متابولیک، کاهش خطر نارسایی قلبی و بهبود بقای کلی مرتبط است.

ورزش با بهبود تحمل گلوکز (۱۹)، حساسیت به انسولین (۲۰)، و کاهش غلظت چربی در گردش (۲۱) سلامت کلی متابولیک را بهبود می بخشد و رشد T2D را کاهش می دهد (۱۸).این در درجه اول از طریق سازگاری با ماهیچه های اسکلتی، کبد و بافت چربی اتفاق می افتد.

ورزش بدنی همچنین می تواند عملکرد قلب و عروق را از طریق سازگاری با قلب و سیستم عروقی بهبود بخشد.ورزش منظم باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون و نشانگرهای آتروژنیک و افزایش هیپرتروفی فیزیولوژیکی قلب می شود.

ورزش خونرسانی میوکارد را بهبود می بخشد و سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) را افزایش می دهد که همه اینها باعث کاهش استرس بر قلب و بهبود عملکرد قلبی عروقی در افراد سالم و بیمار می شود.با توجه به علاقه روزافزون به درمانهای مبتنی بر ورزش، در مورد فواید ورزش بر سلامت قلب و عروق و مکانیسمهای بالقوهای که از طریق آن رخ میدهند صحبت خواهیم کرد.

اثرات ورزش روی قلب و عروق
اثرات ورزش روی قلب و عروق

بیماری قلب و عروقی

بیماری قلبی عروقی (CVD) علت اصلی عوارض و مرگ و میر در سراسر جهان است (۳۱، ۳۲). تقریباً نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده حداقل یک عامل خطر کلیدی برای ایجاد CVD دارند (یعنی فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سیگار کشیدن). یکی از اثرات ورزش روی قلب می‌تواند جلوگیری از بیماری قلبی و عروقی باشد!

این شرایط می تواند منجر به حوادث قلبی بالقوه کشنده مانند سکته مغزی، انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی) یا ایست قلبی شود.اگرچه بیماری قلبی عروقی می تواند در پاسخ به عوامل متعددی ایجاد شود، اما شیوع CVD مرتبط با چاقی به سرعت در حال افزایش است. در ادامه مثال هایی درباره اثرات ورزش روی قلب میزنیم.

این می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، یکی اینکه رژیم غذایی پرچرب یا چاقی می تواند منجر به فشار خون بالا شود.فشار خون بالا باعث افزایش بار اضافی بطن چپ می شود و بطن چپ را مجبور می کند سخت تر کار کند.

این منجر به هیپرتروفی پاتولوژیک دیواره های بطنی و اتساع محفظه بطنی می شود که در نهایت منجر به کاهش عملکرد میوکارد و شروع نارسایی قلبی می شود.با کاهش عملکرد میوکارد، سیستم قلبی عروقی مختل می شود و در نتیجه جریان خون ناکافی است.

اکسیژن و مواد مغذی قادر به پاسخگویی به نیازهای فیزیولوژیکی بدن نیستند و در نتیجه منجر به تاکی کاردی و خستگی مفرط و همچنین مرکب شدن مشکلات سلامتی مانند احتقان ریوی، احتباس مایعات و آریتمی می شود.

یکی دیگر از علل بالقوه CVD مرتبط با چاقی، اضافه بار متابولیک قلب است که می تواند مستقل از فشار خون بالا رخ دهد.قلب یک “همه چیزخوار متابولیک” است (۵۰)، اما در حالت چاق زایی، به ویژه با مقاومت به انسولین، جذب و استفاده از اسیدهای چرب به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

تمرینات ورزشی سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد

عوامل خطر متعددی وجود دارد که منجر به ایجاد و پیشرفت CVD می شود، اما یکی از برجسته ترین آنها سبک زندگی بی تحرک است.سبک زندگی کم تحرک را می توان هم با چاقی و هم سطح پایین فعالیت بدنی مشخص کرد.بنابراین، مداخلات سبک زندگی با هدف افزایش فعالیت بدنی و کاهش چاقی، روشهای درمانی جذابی برای مبارزه با اکثر انواع غیر مادرزادی CVD هستند.

سلامت قلب با ورزش
سلامت قلب با ورزش

فعالیت بدنی عوامل خطرزای قلبی عروقی را کاهش می دهد

ورزش منظم با فواید سلامتی متعددی برای کاهش پیشرفت و توسعه چاقی، T2D و CVD مرتبط است.چندین کارآزمایی بالینی تصادفی شده نشان داده اند که مداخلات سبک زندگی از جمله ورزش متوسط و رژیم غذایی سالم باعث بهبود سلامت قلبی عروقی در جمعیت های در معرض خطر می شود. پس اثرات ورزش روی قلب مثبت و مفید است!

افراد مبتلا به سندرم متابولیک که در یک برنامه ۴ ماهه رژیم غذایی (محدودیت کالری) یا مداخله ورزشی شرکت کردند، کاهش چربی، کاهش فشار خون سیستولیک، دیاستولیک و میانگین فشار خون شریانی و کاهش کلسترول کل و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را داشتند.

هم رژیم غذایی و هم مداخله ورزش این پیامدهای قلبی عروقی را به میزان مشابهی بهبود می بخشد

چندین مطالعه قبلی اثرات رژیم غذایی و ورزش را به طور مستقل یا به صورت ترکیبی بر سلامت متابولیک و قلب و عروق بررسی کرده اند و مشخص کرده اند که رژیم غذایی، ورزش یا ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش باعث کاهش وزن، کاهش چاقی احشایی، کاهش تری گلیسیرید پلاسما و پلاسما می شود.

گلوکز، سطح HDL و فشار خون، این داده ها نشان می دهد ورزش، مستقل از تغییرات توده بدن، منجر به بهبود قابل توجهی در سلامت قلبی عروقی و متابولیک می شود. اگر چه تجزیه و تحلیل دقیق از تأثیر گسترده رژیم غذایی بر سلامت قلب خارج از محدوده این بررسی است، اهمیت رژیم غذایی و ورزش در کنار هم نباید نادیده گرفته شود، زیرا بسیاری از مطالعات نشان داده اند که سلامت قلب و عروق به میزان بیشتری در پاسخ به آن بهبود می یابد.

اثرات ورزش روی قلب و عروق مشابه است در افراد لاغر و دارای اضافه وزن طبیعی.

نتیجه گیری

میزان بیماری قلبی عروقی مرتبط با چاقی به سرعت در حال افزایش است و اغلب با عوارض جانبی دیگری از جمله دیابت نوع ۲ همراه است.واضح است که ورزش عوامل خطر قلبی عروقی را کاهش می دهد و این کاهش عوامل خطر مستقل از تغییرات وزن بدن یا بروز دیابت نوع ۲ است

در این مقاله به اثرات ورزش روی قلب و عروق پرداختیم و ورزش همچنین یک درمان درمانی مهم برای بیمارانی است که بیماری های قلبی عروقی دارند  که بیشتر خواص محافظتی و ترمیمی ورزش را نشان می دهد.

ورزش با چندین مکانیسم از جمله افزایش بیوژنز میتوکندری و اکسیداسیون اسیدهای چرب (۱۴، ۱۱۴، ۱۱۵، ۱۲۸-۱۳۰) گشاد شدن رگ‌های خونی که باعث بهبود پرفیوژن میوکارد می‌شود (۹-۱۱)، و کاهش التهاب، محافظت در برابر توسعه را بهبود می‌بخشد.

مقالات پیشنهادی

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است