فشار خون بالا و چیزهای تعجب برانگیزی که باعث‌اش میشود!

فشار خون بالا و چیزهای تعجب برانگیزی که باعث‌اش میشود!

احتمالا می توانید مقدار نمکی که به غذا اضافه می کنید را ببینید ، به خصوص اگر نسبت به مقدار فشار خون بالا خود حساس باشید. مصرف نمک اهمیت دارد زیرا هر ملکول نمک با خود آب نگه می دارد در نتیجه حجم خون افزایش یافته و بار قبل زیاد می شود و فشار زیادی به عروق خونی می آید. نمک و نگرانی و اضطراب نیستند که می توانند مقدار فشار خون را افزایش دهند.

هرچند افزایش موقتی فشار خون نگران کننده نیست ولی اگر مقدار فشار خون در مدت طولانی زیاد بماند می تواند آسیب های جدی به بدن برساند.

مصرف شکر

مصرف قند به خصوص وقتی که نوشیدنی های حاوی فروکتوز را مصرف می کنید ، به مراتب از مصرف نمک در بالا بردن فشار خون مهم تر است. افرادی که شکر زیادی به غذای خود می افزایند با افزایش سیستولیک و دیاستولیک روبرو خواهند شد. مصرف فقط یک نوشیدنی (۳۰ میلی لیتر ) غیر الکلی می تواند مقدار فشار سیستولیک را تا ۱۵ و مقدار فشار دیاستولیک را تا ۹ شماره بالا ببرد .

مصرف شکر و فشار خون بالا
مصرف شکر و فشار خون بالا

تنهایی

نمی خواهیم فقط درمورد تعداد دوستانتان صحبت کنیم ، بلکه احساس تنهایی است که اهمیت دارد….. و تحت استرس قرار داشتن و افسردگی به تنهایی نمی تواند اثر ناشی از احساس تنهایی را توجیه کند. احساس تنهایی به مرور زمان بیشتر به بدن آسیب می رساند و طبق نتایج پژوهش ها در طول ۴ سال می تواند مقدار فشار خون را تا ۱۴ شماره بالا ببرد.  پژوهشگران معتقدند که ترس از رانده شدن ، افسردگی و ناراحتی  و عدم احساس امنیت مواردی هستند که می توانند نحوه عملکرد بدن شما را تغییر دهند.

آپنه در هنگام خواب

افرادی که دچار آپنه در هنگام خواب می شوند بیشتر دچار بیماری های قلبی و پرفشاری خون می شوند. وقتی که تنفس شما به طور مرتب در حین خواب متوقف شود ، سیستم اعصاب موادی را ترشح می کند که مقدار فشار خون را افزایش می دهد. به علاوه، کاهش مقدار اکسیژن سبب می شود که دیواره عروق خونی آسیب ببینند و بدن نتواند به خوبی مقدار فشار خون را تنظیم کند.

عدم مصرف پتاسیم به مقدار کافی

کلیه ها باید بتوانند تعادل بین پتاسیم و سدیم را حفظ کنند تا مقدار مناسب مایعات در خون جریان یابد. بنابراین ، حتی وقتی که یک رژیم غذایی کم نمک دارید و باز هم  فشار خونتان بالاست و همچنین اگر به اندازه کافی میوه ، سبزی ، حبوبات و لبنیات کم چرب یا ماهی نمی خورید . بهترست موز که منبع پتاسیم است ، بروکلی ، اسفناج ، سبزی های با برگ سبز و بلوط مصرف کنید و مواظب افزایش وزن خود هم باشید.

درد

درد ناگهانی یا حاد سیستم اعصاب را تحریک کرده و مقدار فشار خون را بالا می برد. اگر دست خود را در آب سرد فرو ببرید ، چانه تان را فشار دهید یا یک شوک الکتریکی به انگشتتان وارد شود ، مقدار فشار خون بالا خواهد رفت.

مصرف مکمل های گیاهی

آیا جینکو ، جنسینگ ، گوارانا ، افدرا یا پرتقال تلخ و حتی مخمر سنت جان مصرف می کنید ؟ هرکدام از این مواد می توانند مقدار فشار خون شما را بالا ببرند و تاثیر داروهای مصرفی شما از جمله داروهای کنترل فشار خون را تغییر دهند.

مشکلات تیرویید

وقتی که این غذه مقدار کافی تیرویید ترشح نکند ، تعداد ضربان های قلب کاهش یافته و شریان ها قدرت ارتجاعی خود را از دست می دهند یا خاصیت ارتجاعی شان کم می شود . کمبود هورمون تیرویید می تواند کلسترول بد یا LDL را بالا ببرد که خود سبب سخت شدن دیواره شریان ها می شود .

هر قدرخون در عروق سریع تر حرکت کند فشار به دیوارها وارد کرده و مقدار فشار خون بالا می رود. بنابراین ، اگر هورمون تیرویید زیاد ترشح شود قلب ضربان بیشتری دارد و سریع تر می تپد و سبب می شود که مقدار فشار خون افزایش یابد.

اگر اجابت مزاج نکنید

اگر زمان گر به مدت حداقل ۳ ساعت نتوانند اجابت مزاج کنند مقدار فشار خون سیستولیک تا ۴ شماره و مقدار فشار خون دیاستولیک تا ۳ شماره افزایش می یابد. مردان و زنان در گروه های سنی مختلف همین تاثیر را نشان داده اند . افزایش فشار خون بیشتر به بالا رفتن سن بستگی دارد و لازمست که به درستی اندازه گیری شود. در هنگام اندازه گیری فشار خون بهترست مثانه خالی باشد.

مصرف داروهای ضد التهاب استروییدی

این داروها مانند آسپیرین یا ایبوبروفن می توانند مقدار فشار خون را بالا ببرند. چه در زمان سلامتی و چه در زمان بیماری و ابتلا به بیماری پرفشاری خون. اگرچه مقدار افزایش اندک است اما باید دانست که این تاثیر در برخی از افراد بیشتر است .

مطب پزشک

ببینید که وقتی به مطب پزشک می روید و باید ویزیت شوید مقدار فشار خون افزایش می یابد یا نه. این تاثیر به نام ” تاثیر لباس سفید ” معروف است که فشار خون را بالا می برد که حتی فشار سیستولیک تا ۱۰ شماره و فشار دیاستولیک تا ۵ شماره می تواند افزایش یابد. علت بروز این عارضه مضطرب یا عصبی شدن است.

مصرف داروهای دکونژستان یا ضد احتقان بینی

داروهای این گروه مانند پسودوافدرین و فنیل افرین عروق خونی را تنگ می کنند. در نتیجه مقدار خون در فضای کوچکی قرار می گیرد که سبب افزایش فشار خون بر دیواره رگ ها خواهد شد. مصرف این داروها می تواند تاثیر مصرف داروهای کاهنده فشار خون را از بین ببرد یا کم کند. پزشک یا داروساز به شما کمک می کند که بهترین دارو را برای درمان علائم سرماخوردگی مصرف کنید که بر مقدار فشار خون تاثیر نداشته باشد.

کم آبی بدن

وقتی که سلول های بدن شما آب کافی در اختیار نداشته باشند ، عروق تنگ می شوند. این عمل وقتی اتفاق می افتد که مغز پیام هایی را به غده هیپوفیز ارسال می کند که ماده ای برای تنگ کردن عروق ترشح کند. کلیه ها هم ادرار کمتری تولید می کنند تا مایع کافی در بدن بماند . بر اثر این ترشحات عروق قلب و مغز هم تنگ می شوند .

داروهای ضد بارداری

قرص ها یا داروهای تزریقی ضد بارداری حاوی موادی هستند که عروق خونی را تنگ می کند و ممکنست مقدار فشار خونتان زیاد شود. این عارضه بیشتر برای زنانی اتفاق می افتد که بیش از ۳۵ سال دارند ، بیش وزن هستند یا سیگار می کشند. بهترست هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار مقدار فشار خون خود را اندازه کیری کنید. مصرف مقادیر کم استروژن می تواند مقدار فشار خون را نزدیک به مقدار طبیعی نگه دارد.

صحبت کردن

این اتفاق ارتباطی به سن فرد ندارد ، چه جوان باشید چه سالمند ممکنست اتفاق بیفتد. هرقدر مقدار فشار خون در حین استراحت بالا باشد ، در هنگام صحبت کردن بالاتر می رود. تاثیر آن تا چند دقیقه باقی می ماند. به نظر می رسد که موضوع و محتوای عاطفی آنچه می گویید بیشتر از حرکت دادن دهان بر بالا رفتن مقدار فشار خون تاثیر می گذارد.

مصرف داروهای ضد افسردگی

داروهایی که مواد شیمیایی مغز از جمله دوپامین ، نوراپی نفرین و سروتونین را تحت تاثیر قرار می دهند از جمله ونلافاکسین ، مهار کننده های آنزیم مونو آمینو اکسیداز و ضد افسردگی های سه حلقه ای و فلوکستین می توانند نه فقط خلق و خوی فرد را تغییر دهند بلکه مقدار فشار خون را هم افزایش دهند. داروهایی که بازجذب سروتونین را مهار می کنند هم می توانند مقدار فشار خون را بالا ببرند به خصوص زمای که لیتیوم یا سایر داروهای موثر بر سروتونین مصرف کنید.

مهم‌ترین راهکارهای حفظ سلامت قلب کدام‌اند؟

 • خواب کافی
 • مصرف غلات
 • عدم استعمال دخانیات
 • کنترل استرس و تقویت روحیه
 • پرهیز از مصرف غذاهای پرچرب
 • کنترل فشار خون
 • اجتناب از مصرف نوشیدنی های الکلی
 • تحرک کافی و کنترل وزن
 • پرهیز از زیاده روی در مصرف گوشت قرمز و کنسرو های آماده
 • نوشیدن آب به میزان کافی
 • کنترل مصرف نمک خوراکی

نکاتی در مورد سمت چپ و راست قلب

سمت چپ و راست قلب به صورت هماهنگ باهم کار می کنند. دهلیزها و بطن ها به نوبه خود منقبض و منبسط می شوند و یک ضربان قلب ریتمیک ایجاد می کنند.

سمت راست قلب انسان

سمت راست قلب خون حاوی دی اکسید کربن را دریافت کرده و به ریه ها می فرستد.

 • دهلیز راست از طریق رگ هایی به نام ورید فوقانی و تحتانی خون فاقد اکسیژن را دریافت می کند. این رگ‌ها بزرگترین رگ های بدن هستند.
 • دهلیز راست منقبض می شود و خون به بطن راست منتقل می شود.
 • بطن راست پس از پر شدن، منقبض شده و خون را از طریق شریان ریوی به ریه ها پمپ می کند. در ریه ها، خون اکسیژن دریافت می کند و دی اکسید کربن را تخلیه می کند.

سمت چپ قلب انسان

سمت چپ قلب از ریه ها خون دریافت می کند و آن را به بقیه قسمت های بدن پمپاژ می کند.

 • خون تازه دارای اکسیژن از طریق وریدهای ریوی به دهلیز چپ برمی گردد.
 • دهلیز چپ منقبض می شود و خون را با فشار به بطن چپ انتقال می دهد.
 • بطن چپ پس از پر شدن، منقبض شده و خون را از طریق آئورت به خارج از قلب می فرستد.

سیستم الکتریکی قلب

برای پمپاژ خون در سراسر بدن، عضلات قلب باید به صورت هماهنگ با هم کار کنند تا خون را در مسیر درست، در زمان مناسب و با نیروی مناسب پمپاژ کنند. پالس های الکتریکی این فعالیت را هماهنگ می کنند.

سیگنال الکتریکی از گره سینوسی-دهلیزی شروع می شود، که گاهی اوقات گره سینوسی یا SA نامیده می شود. این گره ضربان ساز قلب است و در بالای دهلیز راست قرار دارد. سیگنال این گره باعث انقباض دهلیزها شده و خون را به داخل بطن ها می راند.

سپس پالس الکتریکی به ناحیه ای از سلول ها در پایین دهلیز راست، بین دهلیزها و بطن ها می رود که به آن گره دهلیزی- بطنی یا AV گفته می‌شود.

این سلول ها به عنوان دروازه بان عمل می کنند. آن ها سیگنال را طوری هماهنگ می کنند که دهلیزها و بطن ها همزمان منقبض نشوند. باید کمی تأخیر وجود داشته باشد.

سیگنال در امتداد فیبرهایی به نام الیاف پورکنژ درون دیواره های بطن حرکت می کند. فیبرها پالس را به ماهیچه قلب منتقل می کنند و باعث انقباض بطن ها می شوند.

مقالات پیشنهادی

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است