English العربیه
کلوپیدوگرل چیست؟

کلوپیدوگرل چیست؟

تیم تولید محتوای دکتر غلامحسین فاتحی

کلوپیدوگرل برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی در افراد مبتلا به بیماری قلبی (حمله قلبی اخیر)، سکته مغزی اخیر، یا بیماری گردش خون (بیماری عروق محیطی) استفاده می شود.

همچنین همراه با آسپرین برای درمان درد قفسه سینه جدید(حمله قلبی جدید، آنژین ناپایدار) و باز نگه داشتن رگ های خونی و جلوگیری از لخته شدن خون پس از انجام برخی از اقدامات تهاجمی و درمانی  (مانند استنت قلبی) استفاده می شود.

کلوپیدوگرل فقط به شکل قرص خوراکی مصرف می شود.

این دارو ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی همراه با سایر داروها مانند آسپیرین استفاده شود.

قرص خوراکی کلوپیدوگرل دارویی است که به  نسخه ی پزشک‌ نیاز دارد. این دارو با نام تجاری پلاویکس در بازار در دسترس است.

نحوه ی عملکرد

کلوپیدوگرل به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های پلاکتی یا مهارکننده های کلاس تینوپیریدین گیرنده های پلاکتی P2Y12 ADP تعلق دارد.

پلاکت ها اجزایی در خون شما هستند که باعث لخته شدن خون می شوند. کلوپیدوگرل به جلوگیری از چسبیدن پلاکت ها به یکدیگر کمک می کند. این کار آن ها را از تشکیل لخته خون باز می دارد.

کلوپیدوگرل چیست؟
کلوپیدوگرل چیست؟

نحوه مصرف کلوپیدوگرل

دوز مصرفی کلوپیدوگرل که پزشک تجویز می کند به نوع بیماری شما بستگی دارد.

به طور معمول، پزشک با دوز پایین دارو شروع می کند و در طول زمان آن را بالا برده و به گونه ای تنظیم می کند تا به دوز مناسب  و بهینه دست یابد. پزشک در نهایت کمترین دوزی را که بیشترین اثر را فراهم می کند تجویز می کنند.

هشدار خونریزی جدی ناشی از مصرف دارو

این دارو می تواند باعث خونریزی جدی و گاه کشنده شود. کلوپیدوگرل ممکن است باعث کبودی و خونریزی، خونریزی بینی یا همان خون دماغ شدن ، و توقف خونریزی طولانی‌تر از حد معمول شود.

 در صورت بروز هرگونه خونریزی جدی به پزشک اطلاع دهید مانند:

خونریزی غیر قابل توضیح، طولانی مدت یا بیش از حد

خون در ادرار یا مدفوع

هشدار برای جراحی

قبل از انجام هر گونه اقدام تهاحمی، باید به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که کلوپیدوگرل مصرف می کنید. ممکن است لازم باشد مصرف این دارو را برای مدت کوتاهی قبل از انجام عمل برای جلوگیری از خونریزی قطع شود. پزشک به شما اطلاع خواهد داد که از چه زمانی باید مصرف این دارو را قطع کنید و چه زمانی مصرف مجدد آن مشکلی ندارد.

هشدار آلرژی

کلوپیدوگرل می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم آلرژی نسبت به دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلال در تنفس

تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

اگر تا به حال به آن واکنش آلرژیک داشته اید، دیگر نباید دارو را مصرف کنید. مصرف آن برای بار دوم پس از یک واکنش آلرژیک می تواند کشنده باشد.

تداخل با الکل

الکل می تواند خطر خونریزی شما را در حین مصرف این دارو افزایش دهد.

هشدارمصرف در افراد مبتلا به بیماری زمینه ای

برای افراد مبتلا به خونریزی فعال: اگر خونریزی فعال (مانند خونریزی مغزی) یا شرایطی که باعث خونریزی می شود (مانند زخم معده یا روده) دارید، نباید کلوپیدوگرل مصرف کنید. کلوپیدوگرل از لخته شدن خون جلوگیری می کند و خطر خونریزی را افزایش می دهد.

برای افرادی که اخیراً دچار سکته مغزی شده‌اند: اگر اخیراً سکته کرده‌اید، نباید این دارو را همراه با آسپرین مصرف کنید. می تواند خطر خونریزی جدی را افزایش دهد.

ملاحظات مهم در مصرف کلوپیدوگرل

اگر پزشک قرص خوراکی کلوپیدوگرل را برای شما تجویز کرد،  نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

ملاحظات عمومی

 قرص را خرد نکنید.

کلوپیدوگرل را در دمای اتاق نزدیک به ۷۷ درجه فارنهایت (۲۵ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید. می توان آن را برای مدت کوتاهی در دمای بین ۵۹ درجه فارنهایت تا ۸۶ درجه فارنهایت (۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد) نگهداری کرد.

داروی کلوپیدوگرل را نباید در مناطق مرطوب مانند حمام نگهداری کرد.

خود مدیریتی

پزشک علائم حمله قلبی، سکته مغزی یا لخته شدن خون در پاها یا ریه‌ها را به شما و اعضای خانواده‌تان آموزش می‌دهد. درصورت بروز این علائم، فورا به اورژانس مراجعه کنید.

برای اینکه مطمئن شوید داروی شما موثر است و برای شما بی خطر است، پزشک موارد زیر را بررسی می کند:

شمارش کامل خون (CBC)

نشانه های خونریزی و فاکتورهای لخته کننده

بهترین زمان مصرف دارو پلاویکس

شما می توانید کلوپیدوگرل را در هر زمانی از روز مصرف کنید که به راحتی قابل یادآوری باشد، اما بهتر است دوزهای خود را در ساعت مشخصی از روز مصرف کنید. اکثر مردم ترجیح می دهند آن را در صبح مصرف کنند، زیرا متوجه می شوند که این روش به آنها کمک می کند  تا مصرف منظم آن را به خاطر بسپارند. می توانید قرص را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.

اگر فراموش کردید یک دوز از دارو را مصرف کنید، به محض به یادآورد دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر تا بیش از ۱۲ ساعت پس از زمانی که باید دوز مصرف می شد به یاد نیاوردید، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. برای جبران دوز فراموش شده، دو نوبت را همزمان مصرف نکنید.

این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. مصرف منظم این دارو بیشترین اثربخشی را به همراه دارد.

دوز و طول درمان بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ شما به درمان است. اگر از این دارو برای جلوگیری از لخته شدن پس از کاشت استنت یا روش های دیگر استفاده می کنید، این دارو را همراه با آسپرین می توان به مدت چندین ماه تا چندین سال بعد از عمل جراحی (بسته به روش/نوع استنت) طبق دستور پزشک مصرف کرد. برای جزئیات بیشتر و خطرات قطع زودهنگام با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید که به هیچ وجه بدون اجازه ی با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.

از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت در حین استفاده از این دارو خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز شما اجازه دهد. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

اگر از امپرازول یا اسموپرازول نیز استفاده می کنید، همزمان با مصرف این دارو از آن استفاده نکنید. با پزشک خود در مورد استفاده از یک آنتی اسید دیگر صحبت کنید.

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است