English العربیه
ضربان قلب چیست و روش درست اندازه گیری آن

ضربان قلب چیست و روش درست اندازه گیری آن

نبض یا ضربان قلب شما می تواند چیزهای زیادی در مورد قلب شما بگوید. با ضربان قلب طبیعی و غیر طبیعی آشنا شوید و نحوه بررسی نبض خود را بیاموزید. در این مقاله تمام نکات لازم درباره ضربان قلب و توضیحات درباره تپش قلب و تفاوت این دو را به شما توضیح خواهیم داد.

ضربان قلب چیست؟

هنگامی که قلب شما می تپد، خون را به اطراف بدن شما فشار می دهد. این ضربان قلب می تواند به عنوان “نبض” شما روی مچ دست یا گردن شما احساس شود

نبض شما با شمارش تعداد ضربان قلب شما در یک دقیقه اندازه گیری می شود. برای مثال، اگر قلب شما ۷۲ بار در یک دقیقه منقبض شود، نبض شما ۷۲ بار در دقیقه (BPM) خواهد بود. به این ضربان قلب شما نیز می گویند.

نبض طبیعی با ریتمی ثابت و منظم می زند. با این حال، در برخی از افراد این ریتم ناهموار است، یا “به اطراف می پرد”. این به عنوان یک نبض نامنظم شناخته می شود.

چگونه ضربان قلب را اندازه گیری کنیم؟

ساده ترین مکان برای پیدا کردن نبض در مچ دست است. دست خود را طوری بچرخانید که کف دست به سمت بالا باشد. اکنون سه انگشت وسط دست دیگر خود را روی مچ دست خود در شیار بیرونی زیر پایه شست خود قرار دهید.

به آرامی فشار دهید تا نبض را زیر انگشتان خود احساس کنید. اگر نمی توانید چیزی را احساس کنید کمی بیشتر فشار دهید با بررسی نبض خود می توانید ضربان قلب خود را به صورت دستی اندازه گیری کنید. این سه مرحله را دنبال کنید. نبض خود را در مچ دست خود پیدا کنید (همانطور که در بالا توضیح داده شد).

هر ضربان را در مجموع ۳۰ ثانیه بشمارید. تعداد ضرباتی که شمردید را دو برابر کنید. این ضربان قلب یا نبض شما است که بر حسب ضربان در دقیقه اندازه گیری می شود.

چگونه ضربان قلب را اندازه گیری کنیم؟
چگونه ضربان قلب را اندازه گیری کنیم؟

همچنین توجه داشته باشید که آیا قلب شما با ریتم یکنواخت یا ناهموار می‌زند. یک قلب معمولی با یک ریتم ثابت مانند یک ساعت، تیک تاک تیک تاک می تپد.

برخی از افراد دوست دارند از دستگاه سنجش برای اندازه گیری ضربان قلب خود استفاده کنند. این مانیتورها اغلب در ردیاب های تناسب اندام گنجانده می شوند که اکنون به طور گسترده در فروشگاه های ورزشی و سایر فروشگاه های خرده فروشی در دسترس هستند. با این حال، دقت آنها به کیفیت دستگاه بستگی دارد.

اگر فعال بوده اید یا اخیراً یک محرک مانند نیکوتین یا کافئین مصرف کرده اید، باید حداقل پنج دقیقه قبل از گرفتن نبض خود صبر کنید.

ضربان قلب طبیعی چقدر است؟

ضربان قلب طبیعی، زمانی که شما فعال نیستید، معمولا بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. این ضربان قلب شما در حالت استراحت نامیده می شود. ورزشکاران یا افرادی که بسیار تناسب اندام دارند ممکن است در حالت استراحت کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه باشد.

هنگامی که شما فعال هستید، قلب شما سریعتر می تپد تا اکسیژن بیشتری به ماهیچه های در حال کار شما برسد. هر چه بدن شما سخت تر کار کند، ضربان قلب شما سریع تر خواهد بود. به عنوان مثال، ضربان شما هنگام دویدن بسیار سریعتر از ضربان شما در هنگام راه رفتن خواهد بود. اگر سخت ورزش می کنید، طبیعی است که ضربان قلب شما تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه یا بیشتر برسد.

چیزهای دیگری مانند کافئین، نیکوتین، داروهای تفریحی و برخی از انواع داروها می توانند ضربان شما را تندتر کنند. همچنین هنگامی که احساسات قوی مانند اضطراب، ترس یا هیجان را احساس می کنید، قلب شما تندتر می زند.

تپش قلب چیست؟

نبض نامنظم زمانی است که قلب با یک ریتم منظم و ثابت نمی‌تپد. به این حالت ضربان قلب نامنظم یا آریتمی نیز می گویند. اگر نامنظم باشد، ممکن است متوجه نبض خود شوید:

نامنظم به نظر می رسد تپش قلب دارید، حتی زمانی که در حال استراحت هستید در برخی یا بیشتر مواقع به طور غیرعادی کند به نظر می رسد به نظر می رسد مکث، اضافه کردن، یا از دست دادن یک ضربان.

چرا بررسی آن مهم است؟

اغلب نبض نامنظم بی ضرر است. با این حال، مهم است که آن را توسط یک متخصص بهداشت بررسی کنید، زیرا گاهی اوقات این نشانه یک بیماری قلبی است.

شایع ترین نوع بیماری ریتم قلب، فیبریلاسیون دهلیزی (AF) است که می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای سکته قرار دهد. خوشبختانه، اگر به AF مبتلا هستید، دارویی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش قابل توجه این خطر سکته مغزی استفاده کنید.

پزشک شما می تواند یک آزمایش ساده به نام ECG (الکتروکاردیوگرام) برای بررسی بیشتر نبض نامنظم شما انجام دهد.

تپش قلب چه زمانی رخ می‌دهد؟

تپش قلب زمانی است که شما به طور ناگهانی از ضربان قلب خود، معمولاً به صورت نامنظم، آگاه می شوید. گاهی اوقات هنگام دراز کشیدن می توانید آن را در گوش، گردن یا سینه خود احساس کنید. ضربان قلب شما ممکن است احساس کند.

احساس تپش قلب گهگاهی غیرعادی نیست و عمدتاً بی ضرر هستند. با این حال، اگر آنها را به طور منظم تجربه می کنید، به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله تپش قلب را بخوانید.

تپش قلب چه زمانی رخ می‌دهد؟
تپش قلب چه زمانی رخ می‌دهد؟

ورزش و ضربان قلب

مانند هر ماهیچه دیگری، قلب شما برای حفظ تناسب اندام و سلامت خود به ورزش نیاز دارد. ورزش منظم می تواند به کاهش خطر بیماری قلبی و سایر بیماری ها مانند دیابت کمک کند. پیشنهاد می‌شود مقاله اثرات ورزش روی قلب و عروق را مطالعه کنید.

برای حفظ سلامت قلب، باید ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت کم تا متوسط در هفته انجام دهید. اگر مشکل قلبی دارید، با پزشک خود در مورد ورزش و ضربان قلب هدف برای شما صحبت کنید.

یکی از راه‌های اندازه‌گیری شدت ورزش، استفاده از ضربان قلب است. برای ورزش کردن با شدت کم تا متوسط، ضربان قلب شما باید ۵۰ تا ۷۰ باشد.

ساده ترین راه برای به دست آوردن حداکثر ضربان قلب تقریبی (MHR) محاسبه ۲۲۰ – سن شما است. سپس باید ۵۰ تا ۷۰ درصد MHR خود را محاسبه کنید. از طرف دیگر، می توانید از نمودار ضربان قلب ما در زیر استفاده کنید تا ایده ای تقریبی داشته باشید.

به یاد داشته باشید که اگر داروهایی برای کاهش ضربان خود مصرف می کنید، ممکن است نتوانید این ضربان های بالای قلب را برآورده کنید و هدف باید این باشد که با سرعتی ورزش کنید که شما را به آرامی پف کند.

ورزش و ضربان قلب
ورزش و ضربان قلب

جمع‌بندی کلی

در این مقاله از وبسایت رسمی دکتر غلامحسین فاتحی پرداختیم به ضـربان قلب و تپش قبل و نحوه اندازه گیری درست آن و توضیحات کامل آن‌را به شما عزیزان ارائه دادیم. در صورتی که سوالی در این باره دارید می‌توایند از طریق بخش دیدگاه‌های همین صفحه مطرح کنید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۱.۳ / ۵. تعداد رای: ۴

هنوز نظری ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

همانطور که این پست برای شما مفید بود

مارا در اینستاگرام‌هم دنبال کنید...

مقالات پیشنهادی

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است