English العربیه
داروی آتورواستاتین چیست و چه کاربردی دارد؟

داروی آتورواستاتین چیست و چه کاربردی دارد؟

تیم تولید محتوای دکتر غلامحسین فاتحی

آتورواستاتین (لیپیتور) دارویی است که توسط پزشک برای کاهش کلسترول در افرادی که کلسترول بالا (سطح بالای کلسترول در خون) دارند، تجویز می‌شود. پزشکان کلسترول بالا را از طریق یک آزمایش خون ساده تشخیص می دهند. کلسترول (و تری گلیسیرید) چربی هایی هستند که در بدن شما ساخته می شوند. در حالی که وجود مقداری کلسترول برای بدن ضروری است، سطح کلسترول بیش از حد خون برای سلامتی شما خطرناک است. کلسترول، به طور خاص، در کبد ساخته می شود. کاهش کلسترول «بد» و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول «خوب» خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد و به پیشگیری از سکته و حملات قلبی کمک می‌کند. این دارو می‌تواند خطر سکته قلبی یا مغزی را در بیماران دیابتی کاهش دهد.

کلسترول خون و داروهای استاتین

آتورواستاتین همراه با یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به افراد برای کاهش کلسترول و چربی های «بد» (مانند LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم)، تری گلیسیرید) و افزایش کلسترول «خوب» (HDL) در خون استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروها به نام “استاتین” است. استاتین ها (همچنین مهارکننده های ردوکتاز HMG-CoA) باعث کاهش میزان کلسترول موجود در خون می شوند.
استاتین ها برای اکثر افراد داروهای بی خطری هستند. توجه به این نکته مهم است که استاتین ها برای بیماران باردار یا افراد مبتلا به بیماری فعال یا مزمن کبدی توصیه نمی شود. همچنین، استاتین ها می توانند مشکلات جدی عضلانی ایجاد کنند. برخی از استاتین ها با سایر داروها تداخل ایجاد می کنند، بنابراین مهم است که پزشک شما از تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع باشد. اگر مشکلاتی (مانند درد یا علائم دیگر) با یک استاتین تجویزی خاص دارید، ممکن است عوارض جانبی کمتری با داروی جایگزین استاتین داشته باشید.  پزشکان معمولاً استاتین هایی مانند لیپیتور را به دلیل توانایی آنها در کاهش سطح کلسترول و خطرات رویدادهای قلبی عروقی تجویز می کنند.

علاوه بر مصرف یک رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامتی  (مانند رژیم غذایی کم کلسترول و کم چرب)، تغییرات دیگری در شیوه زندگی افراد وجود دارد که ممکن است به عملکرد بهتر این دارو کمک کند. این فعالیت ها شامل ورزش، کاهش وزن، و ترک سیگار است. این دارو فقط با نسخه ی پزشک در بازار موجود است.

آتورواستاتین با نام های تجاری نیز دارد: Lipitor. (لیپیتور)

نحوه استفاده از داروی آتورواستاتین

این دارو به صورت خوراکی و همراه یا بدون غذا طبق دستور پزشک،مصرف می شود.
دوز بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان، سن، و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید. حتماً به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه ) اطلاع دهید.
در حین استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید مگر اینکه پزشک دستور دیگری به شما بدهد. گریپ فروت می تواندغلظت اتورواستاتین را در جریان خون شما افزایش دهد.
اگر از داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول خود استفاده می‌کنید (رزین‌های متصل به اسید صفراوی مانند کلستیرامین یا کلستیپول)، حداقل ۱ ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها، آتورواستاتین را مصرف کنید. این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.
این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین اثربخشی را از آن حاصل شود. بهتر است که هر روز آن را در ساعت مشخصی مصرف کنید.
باید به توصیه های پزشک خود در خصوص رژیم غذایی و ورزش پایبند باشید. ممکن است تا ۴ هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو بهره مند شوید.

آتورواستاتین چیست
آتورواستاتین چیست

اثرات جانبی مصرف قرص لیپیتور

افراد اندکی ممکن است مشکلات خفیف حافظه یا گیجی داشته باشند. اگر این عوارض نادر رخ داد، با پزشک خود در میان بگذارید.

به ندرت، استاتین‌ها ممکن است باعث بروز یا بدتر شدن دیابت شوند.

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات عضلانی شود. اگر هر یک از این علائم را در طول درمان مشاهده کردید و اگر این علائم پس از قطع این دارو ادامه یافت فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: درد،ضعف عضلانی (مخصوصا در کنار تب یا خستگی غیرعادی)، علائم اختلال کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات کبدی شود. این موارد را فورا به پزشک اطلاع دهید: زردی، تیرگی ادرار، درد  معده یا شکم، تهوع و استفراغ مداوم.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم یک واکنش آلرژیک جدی شدید، از جمله: بثورات، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاط  در هنگام استفاده از استاتین ها مانند قرص آتورواستاتین

قبل از مصرف آتورواستاتین، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک  خود بگویید، به خصوص در موارد زیر: بیماری کبد، بیماری کلیوی، مصرف الکل.

نوشیدنی‌های الکلی را محدود کنید. مصرف روزانه الکل ممکن است خطر ابتلا به کبد را افزایش دهد

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود زیرا آتورواستاتین می تواند به جنین آسیب برساند. جلوگیری از بارداری در حین مصرف این دارو مهم است. برای جزئیات بیشتر و بحث در مورد استفاده از اشکال قابل اعتماد پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم، قرص‌های ضدبارداری) در حین مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
هنوز قطعی نیست  که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در حین استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

هشدار برای افرادی که بیماری زمینه ای خاصی دارند

اختلالات کلیوی: مشکل کلیوی خطر آسیب عضلانی هنگام مصرف آتورواستاتین را افزایش می دهد.
برای افراد مبتلا به بیماری کبدی: اگر بیماری کبدی دارید نباید این دارو را مصرف کنید، زیرا این دارو می تواند نتایج آزمایش کبد شما را مختل کند. این بدان معنی است که ممکن است آسیب کبدی داشته باشید.
افراد مبتلا به دیابت: آتورواستاتین ممکن است سطح قند خون شما را افزایش دهد. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است داروهای دیابت شما را تنظیم کند، و ممکن است لازم باشد در زمانی که این دارو را مصرف می کنید، سطح قند خون خود را بیشتر از حد معمول کنترل کنید.

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است