English العربیه
همه چیز درباره فشار خون

همه چیز درباره فشار خون

در این مقاله از وبسایت رسمی دکتر فاتحی میخواهیم بپردازیم به فشار خون، انواع آن و نحوه کنترل و پیشگیری از فشار خون بالا را توضیح دهیم. پیشنهاد می‌شود برای اینکه اطلاعات خود را درباره این موضوع تکمیل کنید این مقاله حتما تا انتها مطالعه کنید.

در محاسبه‌ی فشار خون، دو عدد وجود دارد. اولین یا عدد”بالا”تر فشار سیستولیک و عدد دوم یا “پایین” تر فشار دیاستولیک است. دانستن هر دو عدد فشارخون حائز اهمیت فراوان است.

عدد فشار خون سیستولیک به چه معناست؟

وقتی قلب شما می‌تپد، خون را از طریق شریان‌ها با فشار خارج می کند و به سایر مناطق بدن می رساند. این نیرو بر رگ های خونی فشار ایجاد می کند که به این فشار خون ایجاد شده عدد سیستولیک گفته می شود.

تقسیم بندی اعداد سیستولیک شامل:

 • نرمال: زیر ۱۲۰
 • افزایش یافته: ۱۲۰-۱۲۹
 • مرحله ۱ بالا: ۱۳۰-۱۳۹
 • مرحله ۲ بالا: ۱۴۰ یا بیشتر
 • بحرانی: ۱۸۰ یا بیشتر. باید با اورژانس تماس بگیرید.
همه چیز درباره فشار خون
همه چیز درباره فشار خون

عدد فشار خون دیاستولیک به چه معناست؟

فشار دیاستولیک، یا عدد پایین فشارخون، فشاری است که در شریان‌ها در زمان استراحت قلب وبین ضربان ها ثبت می شود.  استراحت قلب زمانی است که قلب پر از خون می شود و اکسیژن دریافت می کند.

تقسیم بندی عدد دیاستولیک شما شامل:

 • نرمال: کمتر از ۸۰
 • مرحله ۱ بالا: ۸۰-۸۹
 • مرحله ۲ بالا: ۹۰ یا بیشتر
 • بحرانی: ۱۲۰ یا بیشتر. باید با اورژانس تماس بگیرید.

حتی اگر عدد دیاستولیک شما نرمال باشد (کمتر از ۸۰)، اگر میزان سیستولیک ۱۲۰-۱۲۹ باشد، ممکن است مبتلا به فشار خون بالا باشید.

محدوده فشار خون

محدوده ی طبیعی زمانی است که فشار خون شما کمتر از ۱۲۰/۸۰ است. برای رسیدن به این محدوده باید از یک سبک زندگی فعال و رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

آیا فشار خون شما در فشار سیستولیک یا دیاستولیک و یا هر دو بالاتر از محدوده طبیعی است؟ پزشک قبل از تشخیص باید بیش از یک بار اندازه گیری را انجام داده باشد.

درمان‌های ضد فشارخون در قدم اول تغییر سبک زندگی است، و اگر کافی نباشد، ممکن است داروهای ضد فشارخون را تجویز کند.

تغییرات سبک زندگی عبارتند از:

 • کاهش مصرف سدیم
 • ورزش کردن

 بیشتر مطالعات ۳ تا ۴ نوبت در هفته، هر نوبت ۴۰ دقیقه، ورزش هوازی (نوعی ورزش که باعث می شود ضربان قلب شما تندتر شود)  را توصیه می کنند.

ار وزن خود بکاهید، اگر اضافه وزن دارید. می توان انتظار داشت به ازای هر پوند کاهش وزن حدود ۱ عدد از اعداد فشار خون خود کم کنید.

مصرف یک رژیم غذایی سالم. رژیم DASH برای بهبود فشار خون طراحی شده است. DASH مخفف عبارت Dietary Approaches to Stop Hypertension است. این رژیم شامل مصرف سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب، مرغ، ماهی و مرغ را می شود. پیشنهاد می‌شود مقاله مواد غذایی مفید برای کارکرد قلب را بخوانید.

محدود کردن مصرف الکل به بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان یا دو نوشیدنی در روز برای مردان.

اگر برای کاهش فشار خون نیز به دارو نیاز دارید، چندین نوع داروی ضدفشارخون وجود دارد:

 • دیورتیک ها
 • مهارکننده های ACE
 • مسدود کننده های آلفا
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs)
 • مسدود کننده های بتا
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • آگونیست های مرکزی
 • وازودیلاتورها
 • داروهای ترکیبی

اگر به دارو نیاز دارید، پزشک در نظر خواهد گرفت که کدام نوع دارو برای شما بهترین است. (پزشکان همچنین اصلاح سبک زندگی را توصیه می کنند زیرا به کاهش فشار خون کمک می کند.) تصمیم گیری در مورد نیاز به دارو اغلب بر اساس شرایط بیمار انجام می شود، براساس وضعیت سلامت کلی فرد و ترجیحات او.

درمان فشار خون
درمان فشار خون

درمان براساس مراحل

فشار خون بالا: فشار سیستولیک ۱۲۰-۱۲۹ و فشار دیاستولیک شما کمتر از ۸۰ است. ممکن است در این مرحله تغییرات سبک زندگی و نظارت بر فشار خون کافی باشد.

مرحله ۱ بالا: سیستولیک ۱۳۰ تا ۱۳۹ یا دیاستولیک ۸۰ تا ۸۹. پزشک تغییرات سبک زندگی را توصیه می‌کند و بررسی می‌کند که آیا شما نیز به دارو نیاز دارید یا خیر.

مرحله ۲ بالا: سیستولیک حداقل ۱۴۰ یا دیاستولیک حداقل ۹۰. پزشک تغییرات سبک زندگی را توصیه می کند و همچنین باید در نظر داشته باشد که برای کاهش فشار خود باید دارو مصرف کنید.

بحرانی: فشار خون شما ۱۸۰/۱۲۰ یا بالاتر است. همچنین ممکن است علائمی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس، بی حسی/ضعف، و مشکل در بینایی یا صحبت کردن داشته باشید یا نداشته باشید. این وضعیت یک اورژانس است لذا با ۱۱۵ تماس بگیرید.

ممکن است یک نوبت گرفتن فشار برای تشخیص بالا بودن کافی نباشد. ممکن است پزشک از شما بخواهد که در طول زمان چندین بار اندازه گیری داشته باشید تا بررسی کند که آیا فشار شما به طور مداوم بالا هست یا نه.

روش هایی برای پیشگیری از فشار خون بالا

برای حفظ فشار خون در محدوده طبیعی، نوع عادات روزانه شما امری مهم است.

رعایت این موارد کمک می کند تا فشار خون در محدوده ی طبیعی حفظ شود:

 • عدم استعمال سیگار
  یکی از اختلالاتی که سیگار بر سلامتی ایجاد می کند این است که فشار خون شما را افزایش می دهد.
 • انجام فعالیت بدنی منظم را به یک عادت تبدیل کنید

 اکثر محققان حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​(مانند دوچرخه سواری یا پیاده روی سریع) پنج بار یا بیشتر در هفته را توصیه می کنند. یا در عوض می توانید فعالیت بدنی سخت تری را برای مدت زمان کوتاه تری در هر نوبت  انجام دهید.

غذای مناسب مصرف کنید و قبل از مصرف برچسب‌های غذا را بخوانید تا ببینید در یک وعده چقدر سدیم وجود دارد. با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید که محدودیت روزانه ی مصرف نمک شما چقدر باید باشد. سبزیجات و میوه های زیادی را در بشقاب غدایی خود بگنجانید.

تناسب وزنی خود را حفظ کنید. هر یک پوند اضافه وزن عدد فشار خون شما را بالاتر می برد. اگر مطمئن نیستید که وزن سالم برای شما چقدر است، از پزشک خود در این زمینه سوال کنید.

به اندازه کافی بخوابید. برای بیشتر بزرگسالان، خواب کافی  ۷ تا ۸ ساعت خواب در هر شب و به طور منظم است.

اگر الکل می نوشید، اگر زن هستید، آن را به بیش از یک نوشیدنی در روز و اگر مرد هستید، به دو نوشیدنی در روز محدود کنید.

روش هایی برای پیشگیری از فشار خون بالا
روش هایی برای پیشگیری از فشار خون بالا

هرچندوقت یکبار فشار خون را چک کنیم؟

اگر فشار خون شما در محدوده ی نرمال است (کمتر از ۱۲۰/۸۰)، حداقل  هر سال یکبار آن را چک کنید.

اگر فشار خون شما بالا باشد – فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ یا دیاستولیک کمتر از ۸۰ – پزشک شما احتمالاً می خواهد آن را هر ۳ تا ۶ ماه یکبار بررسی کند. پزشک احتمالاً تغییرات سبک زندگی مانند ورزش بیشتر و رژیم غذایی بهتر را توصیه می کنند.

اگر مرحله ۱ فشار بالا دارید – ۱۳۰-۱۳۹ بر روی ۸۹-۹۰ –ممکن است پزشک تغییراتی در سبک زندگی پیشنهاد دهد و بعد از ۳ تا ۶ ماه دوباره بخواهد شما را ویزیت کند.

اگر مرحله ۲ فشار خون بالا دارید – ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر – احتمالاً دارو دریافت خواهید کرد. همچنین باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و یک ماه دیگر دوباره به پزشک مراجعه کنید.

جمع‌بندی کلی

در این مقاله از وبسایت رسمی دکتر غلامحسین فاتحی پرداختیم به فشار خون و انواع آن و توضیحات کاملی درباره آن به شما عزیزان ارائه دادیم. پیشنهاد می‌شود هر چند وقت یک بار فشار خود را چک کنید و به آن توجه کنید با ورزش کردن و تغذیه سالم می‌توانید این کار را انجام دهید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۴.۴ / ۵. تعداد رای: ۱۴

هنوز نظری ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

همانطور که این پست برای شما مفید بود

مارا در اینستاگرام‌هم دنبال کنید...

مقالات پیشنهادی

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است