English العربیه
آیا سوزش قلب دارم یا حمله قلبی؟

آیا سوزش قلب دارم یا حمله قلبی؟

تیم تولید محتوای دکتر غلامحسین فاتحی

آیا سوزش قلب دارم یا حمله قلبی؟ حمله قلبی و سوزش قلب دو عارضه متفاوت است که نشانه ی مشابهی دارند: درد قفسه سینه . از آن جا که حمله قلبی یک مورد اورژانس قلب به شمار می رود ، به سختی می توان گفت که آیا شما باید به سرعت درمان شوید یا با مصرف یک قرص آنتی اسید حالتان خوب خواهد شد. از آن جا که همه حمله های قلبی با درد و گرفتگی در قفسه سینه همراه نیستند ، این مقاله به شما کمک می کند که بتوانید تفاوت های موجود بین سوزش قلب و حمله قلبی را متوجه شوید.

مقایسه حمله قلبی با سوزش قلب

برای شناسایی و متمایز ساختن این دو بهترست که علت بروز هر یک را جداگانه بررسی کنیم.

حمله قلبی

حمله قلبی وقتی بروز می کند که یک شریان اصلی یا چند شریان اصلی قلب خون کافی دریافت نکنند. در نتیجه خون و اکسیژن کافی به مناطقی از قلب نمی رسد. پزشکان به این وضعیت ایسکمی می گویند.

برای شناختن ایسکمی ، فکر کنید که از حالت ایستاده و بی حرکت ، به حالت دو سرعت تغییر وضعیت بدهید. بعد از چند ثانیه دچار سوزش در ریه ها و احساس سنگینی در قفسه سینه می کنید ( مگر این که یک ستاره ورزشی باشید). نمونه هایی از ایسکمی هست که وقتی سرعت خود را کاهش دهید یا تعداد ضربان های قلب را کم کنید ، بهبود می یابد. هر چند وقتی که فرد دچار حمله قلبی می شود ، قلبش نمی تواند کار کند تا جریان خون داشته باشد درنتیجه درد قفسه سینه بروز می کند که با نشانه های دیگر هم همراه است .

شریان های متعددی خون را به مناطق مختلف قلب می رسانند. هر فرد با نشانه های مختلفی حمله قلبی را ذکر می کند. در موارد دیگر نشانه ها متفاوتند زیرا بدن هر فرد به طور متفاوتی به کاهش جریان خون و اکسیژن پاسخ می دهد.

سوزش قلب

سوزش قلب وقتی بروزمی کند که اسید موجود در معده به مری برگشت کند. مری مجرای بین دهان و معده است. گاهی اوقات اسید معده به دهان هم می رسد. اسید موجود در معده برای حل کردن مواد غذایی به کار می رود. دیواره معده هم به اندازه ای ضخامت دارد که تحت تاثیر اسید آسیب نمی بیند. هر چند ، دیواره مری مانند معده نیست و بافت مشابهی ندارد. وقتی که اسید به مری برگشت می کند ، احساس سوزش ایجاد می شود. این حالت به صورت درد قفسه سینه و ناراحتی همراهه است.

نشانه های حمله قلبی

بروز درد قفسه سینه یکی از نشانه های رایج حمله قلبی است . اما تنها نشانه آن نیست. سایر نشانه ها عبارتند از :

 • گیجی
 • سرگیجه
 • تهوع
 • دردی که به گردن ، چانه و پشت منتشر می شود
 • کوتاه شدن تنفس
 • تعریق ( که به عرق سرد معروفست)
 • از حال رفتن بی علت

سوزش قلب

سوزش قلب احساس ناراحت کننده ایست که در آن سوزش درناحیه بالای معده بروز کرده و به قفسه سینه انتشار می یابد. سایر نشانه ها عبارتند از :

 • احساس وجود اسید یا سوزش در قفسه سینه در هنگام دراز کشیدن
 • احساس درد که بعد از خوردن غذا بروز می کند
 • احساس درد که مانع از خوابیدن می شود به خصوص وقتی که مدت کمی قبل از خوابیدن غذا خورده باشید
 • احساس مزه اسیدی در دهان

درد مربوط به سوزش معده معمولا وقتی آنتی اسید مصرف کنید بهبود می یابد.

سوزش قلب دارم یا حمله قلبی
سوزش قلب دارم یا حمله قلبی

حمله قلبی در زنان

سوزش قلب دارم یا حمله قلبی!؟ حمله قلبی در زنان هم مانند مردان دچار حمله قلبی می شوند اما نشانه ها در آن ها به طور متفاوتی بروز می کند مانند بروز تهوع. برخی از زنان حمله قلبی را با نشانه هایی مانند سرما خوردگی ، شامل کوتاه شدن تنفس و سر گیجه بیان می کنند.  دلایلی برای توضیح این تفاوت ها وجود دارد . یافته های مطالعات دانشگاه یوتا نشان می دهد که یکی از این دلایل  این است که احساس درد در زنان با مردان متفاوت است ، این موضوع به متفاوت بودن  سطح تحمل درد بستگی دارد اما هنوز باید در این باره تحقیق بیشتری انجام گیرد. زنان هم هر روز دچار حمله قلبی می شوند و حتی ممکنست برای همسر شما هم بروز کند به خصوص اگر سابقه فردی یا خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی داشته باشید. یا سیگار بکشید. به این خاطر که فکر می کنید شما دچار حمله قلبی نمی شوید ، بروز نشانه ها را نادیده نگیرید.

تست سنجش بروز حمله قلبی یا سوزش قلب

اگر مطمئن نیستید که دچار حمله قلبی شده اید یا یک سوزش معده ساده بروز کرده است می توانید با پاسخ به این سئوالات متوجه شوید:

 • چه چیزی نشانه ها را بهتر می کند؟

اگر دچار بازگشت اسید یا رفلاکس معده شده باشید با نشستن و مصرف آنتی اسید به تدریج درد تسکین می یابد. به پشت خوابیدن و خم شدن به جلو وضعیت را بدتر می کند.

 • آخرین زمان غذا خوردنتان کی بوده است ؟

در مورد سوزش معده ، نشانه ها چند ساعت بعد از غذا خوردن بروز می کند . اگر به تازگی غذا نخورده اید ، بروز نشانه ها ممکنست به خاطر رفلاکس معده نباشد. بروز حمله قلبی به غذا خوردن ارتباطی ندارد.

 • آیا درد منتشر می شود؟

در مورد بروز رفلاکس معده ، درد به سمت بالا و گلو منتشر می شود . اما در مورد بروز حمله قلبی درد به سمت بالا و چانه ، پشت یا به سمت پایین و بازوها انتشار می یابد.

 • آیا تنفستان کوتاه شده یا تعریق دارید؟

در صورت بروز رفلاکس معده ، نشانه ها به این شدت ظاهر نمی شوند . اما در مورد بروز حمله قلبی ، این نشانه ها حاکی از ایسکمی است و نیاز به مراجعه به اورژانس دارد.

سایر علل بروز درد قفسه سینه

بروز حمله قلبی یا سوزش معده علل بروز درد قفسه سینه نیست. بلکه یکی از آن ها به شمار می روند . سایر علل دیگر عبارتند از :

 • حمله اضطرابی : حملات شدید اضطرابی می تواند احساس ترس شدیدی ایجاد کند که فرد احساس می کند در حال مردن است. نشانه های کوتاه شدن تنفس و ترس شدید هم بروز می کند .
 • اسپاسم عضله مری : در برخی از مردم ازوفاژ یا مری تنگ و گشاد می شود. اگر بروز کند فرد احساس درد و ناراحتی می کند که شبیه به درد قفسه سینه است.
 • درد کیسه صفرا : کیسه صفرا مسئول ترشح صفرا برای هضم چربی هاست. اگر این مجرا مسدود شده یا بیمار شده باشد نشانه ها به صورت درد در شانه ها ، دست و گردن همراه با تهوع و استفراغ بروز می کنند.
 • پلِورزی یا ذات الجنب : در این عارضه به خاطر التهاب ناشی از عفونت یا سرفه شدید بافت دیواره قفسه سینه ملتهب می شود .
 • اگر دچار درد قفسه سینه شدید چه باید بکنید
 • اگر درد قفسه سینه دارید که ممکنست نشانه حمله قلبی باشد خودتان را به اورژانس بیمارستان نرسانید بلکه به اورژانس زنگ بزنید تا به کمک شما بیایند. برخی از اوقات پرسنل پزشکی اورژانس به شما توصیه می کنند که یک آسپیرین بجوید ( اگر آلرژِی دارید این کار را نکنید). اگر قرص یا اسپری نیتروگلیسیرین دارید تا زمان رسیدن پرسنل اورژانس از آن ها استفاده کنید تا نشانه ها کاهش یابند.

سخن آخر

در این مقاله به سوال سوزش قلب دارم یا حمله قلبی پاسخ کامل دادیم. به عنوان یک قانون ، اگر شک داریدکه نشانه ها مربوط به حمله قلبی است یا عارضه دیگر ، بهترین کار این است که وضعیت اورژانس را در اولویت قرار دهید. نادیده گرفتن این علائم مربوط به حمله قلبی می تواند آسیب شدیدی به قلب برساند و حتی جان شما را به خطر بیندازد.

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است