English العربیه
سیر تا پیاز نوار قلب را بشناسید!

سیر تا پیاز نوار قلب را بشناسید!

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام یک نوع آزمایش قلبی بسیار ساده و بدون درد است که فعالیت‌های الکتریکی قلب شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. نوار قلب با نام‌های ECG و EKG نیز شناخته می‌شود. هر ضربان قلب ما توسط یک سیگنال الکتریکی تحریک می‌شود که از بالای قلب ما شروع شده و به طرف پایین می‌رود. این ضربان‌ها در نوار قلب به صورت خطوطی بالا و پایین مشخص می‌شوند. قلب ما یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اعضای بدنمان است و مشکلات و بیماری‌های قلبی اغلب بر روی فعالیت الکتریکی قلب تأثیر گذارند و می‌توانند فعالیت‌های عمومی بدن را با مشکل مواجه کرده و درنهایت حتی سبب مرگ فرد نیز بشود. تمامی افرادی که علائم زیر را دارند باید برای اینکه مطمئن شوند این علائم حاصل یک بیماری یا مشکل قلبی است یا نه به متخصص قلب مراجعه کنند و آزمایش الکتروکاردیوگرام یا نوار قلبی را انجام دهند:

 • درد در قفسه سینه
 • مشکلات تنفسی
 • احساس ضعف یا خستگی
 • تپش قلب
 • ضربان قلب نامنظم
 • شنیدن صداهای غیرمعمول از قلب (در معاینه پزشک و توسط او مشخص می‌شود)

تست نوار قلب به پزشک کمک می‌کند که دلایل بروز علائم بالا در شما را تشخصی دهد و مشخص کند که قلب شما دچار چه مشکلی شده است و در نهایت بهترین راه درمان را برای شما تجویز نماید. معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که ۵۰ سال به بالا دارند یا افرادی که سابقه بیماری‌ های قلبی را دارند به طور مداوم تست الکتروکاردیوگرام را به عنوان چکاپ قلبی انجام دهند.

نحوه انجام تست نوار قلب

نحوه انجام تست نوار قلب

نحوه انجام دادن آزمایش نوار قلب یکی از ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین مهارت‌هایی است که هر پرستار، کارمند مرکز بالینی یا مراکز بهداشتی و تخصصی بیمارستان و درمانگاهی باید به آن تسلط داشته باشد. نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمند و خوبی را از وضعیت سلامت قلب بیمار در اختیار پزشک و تیم درمانی قرار دهد. به همین دلیل هم این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که انجام صحیح و دقت در انجام نوار قلب کامل بیمار در اولویت قرار بگیرد و هیچ خطا یا مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

تکنسین بیمارستان یا پرستارانی که تست نوار قلب را انجام می‌دهند، حدود ده الکترود را با پد چسب به پوست قفسه سینه فرد متصل می‌کنند (در مردان لازم است که موهای قفسه سینه‌ی خود را بتراشند تا هم فرایند نوار قلبی به درستی انجام شود و  هم پس از انجام آن چسب‌ها به راحتی از سینه جدا شوند) طی انجام این تست شما باید به صورت مستقیم و رو به بالا دراز بکشید و کامپیوتری که در آنجا قرار دارد، اطلاعات لازم را از طریق اتصالات بر روی کاغذ ثبت می‌کند.

پس از انجام نوار قلب، پرستار یا تکنسین الکترودها را از بدن بیمار جدا می‌کند و گاهی اوقات ممکن است که بعد از جدا کردن الکترودها از پوست آن محل اندکی حساس و قرمز شود که این اصلاً موضوع مهمی نیست و نیازی به هیچ درمان خاصی ندارد. بیمار پس از انجام تست نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) می‌تواند به راحتی به فعالیت‌های روزمره‌اش ادامه دهد و تمام این تست به طور کلی کمتر از ۱۰ دقیقه زمان بر خواهد بود.

نوار قلب چه چیزهایی را نشان می‌دهد؟

نوار قلب چه چیزهایی را نشان می‌دهد؟

در تست نوار قلب ضربان الکتریکی طبیعی که بر اثر انقباضات بخش‌های مختلف قلب به وجود می‌آیند، اندازه گیری و ثبت می‌شوند. دستگاه الکتروکاردیوگرام با ثبت این ضربان‌ها به پزشکان و متخصصین قلب نشان می‌دهند که عضله قلب دقیقاً در چه وضعتی قرار دارد و می‌تواند سرعت تپش قلب را نیز ثبت و مشخص کند. کاربرد دیگری که تست نوار قلب دارد این است که این آزمایش ثابت و منظم بودن یا نامنظم بودن ریتم ضربان قلب را در بخش‌های مختلف نشان می‌دهد. هر گونه تغییر غیرمعمول در نشانه‌های نوار قلب می‌تواند برای متخصص قلب پیام به خصوصی داشته باشد که نشان دهنده یک مشکل یا بیماری خاصی در قلب باشد. با استفاده از خطوط موجود در تست الکتروکاردیوگرام، متخصصین قلب و عروق می‌توانند ضمن بررسی شرایط حیاتی بیمار از بروز و روند بسیاری از عارضه‌هایی که عضله قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهند، آگاه شوند و به موقع درمان‌های مناسب را برای بیمار تجویز کنند.

چه زمانی فرد باید نوار قلب را انجام دهد؟

چه زمانی فرد باید نوار قلب را انجام دهد؟

 • پی بردن به دلیل خستگی شدید
 • پی بردن به علت تنگی نفس
 • پیدا کردن دلیل بروز درد در ناحیه قفسه سینه
 • پی بردن به علت غش یا سرگیجه دائمی
 • شناسایی ضربان قلب نامنظم یا آریتمی
 • بررسی وضعیت قلب پیش از شروع درمان دارویی یا جراحی
 • بررسی شرایط قلب پس از درمان اندوکاردیت
 • رسیدگی وضعیت قلب پس از درمان شرایط پزشکی همچون انفارکتوس میوکارد یا  MI
 • بررسی وضعیت قلب بعد از کاتتریزاسیون قلب
 • رسیدگی وضعیت قلب پس از ابلیشن
 • بررسی میزان تأثیر دارو درمانی بر قلب و همچنین سنجش عوارض جانبی برخی از داروها بر قلب
 • بررسی عملکرد ضربان‌ساز کاشته شده و همچنین تأثیر آن بر شرایط ریتم قلب
 • به دست آوردن شناخت پایه از عملکرد عضله قلب در طول معاینه فیزیکی جهت مقایسه با نوارهای قلبی بعدی
 • مقایسه شرایط بیمار در طول چند ساعت یا چند روز به خصوص پس عمل جراحی قلب

در برخی مواقع نیز این احتمال وجود دارد که بیمار هیچ یک از شرایط و علائم بالا را نداشته باشد، اما متخصص قلب برای فرد تست نوار قلب را تجویز می‌کند تا از سلامت قلبی فرد اطمینان پیدا کند، این کار معمولاً در افراد مسن و یا افرادی که به طور وراثتی دارای بیماری‌های قلبی هستند انجام می‌شود و یا پیش از انجام برخی از جراحی‌ها لازم است تا پزشک از سلامتی قلبی فرد مطمئن شود؛ بنابراین متخصص ممکن است در شرایط دیگر نیز نیاز به بررسی جریان سیگنال‌های الکتریکی قلب داشته باشد. در صورتی که طی تست نوار قلب مشخص شود که قلب بیمار دارای مشکل یا نقصی است، پزشک ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر از مشکل بیمار آنژیوگرافی قلب را تجویز کند.

نکاتی پیش از انجام نوار قلب

نکاتی پیش از انجام نوار قلب

 • به توضیحاتی که تکنسین تست الکتروکاردیوگرام به شما می‌دهند به دقت گوش کنید.
 • پیش از انجام تست نوار قلبی نیازی نیست که ناشتا باشید. (مگر اینکه پزشکتان انجام این کار را توصیه کرده باشد.)
 • پیش از انجام تست نوار قلب در صورتی که دارو، ویتامین، مکمل غذایی یا دارو گیاهی خاصی را مصرف کرده‌اید حتماً این مسئله را با متخصص یا پزشک در میان بگذارید.
 • در صورتی که ضربان ساز در قلب شما قرار دارد باید حتماً این مورد را پیش از انجام تست نوار قلب به پزشک اطلاع دهید.
 • به یاد داشته باشید که حتماً توصیه‌های پزشک را پیش از انجام تست انجام دهید.

ابن مطلب هم برایتان مفید است: علائم دیابت

چه مواردی از طریق نوار قلب مشخص می‌شود؟

چه مواردی از طریق نوار قلب مشخص می‌شود؟

ایسکمی

ایسکمی یا همان حمله قلبی یا سکته قلبی زمانی رخ می‌دهد که جریان طبیعی خون در عضله قلب متوقف شود و سطح اکسیژن موجود در بافت قلب روند کاهشی را طی کند. با کاهش سطح اکسیژن مرگ سلولی رخ می‌دهد و زمانی که یک بافت بمیرد دیگر نمی‌تواند جریان الکتریکی یا سیگنال‌ها را هدایت کند، بنابراین در نوار قلب عملکرد غیرطبیعی این بخش از قلب کاملاً ثبت شده و مشخص می‌شود.

آریتمی

قلب انسان در حالت نرمال یک ریتم کاملاً یکنواخت و مشخص دارد. درصورتی‌که این ریتم منظم دچار اختلال شود و قلب به‌صورت توالی بتپد در نوار قلب این تحرکات ناهمسان ثبت خواهد شد و مشکل آریتمی مشخص می‌شود.

بروز اختلال در ضربان قلب

ضربان قلب نرمال باید بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه باشد. درصورتی‌که ضربان قلب بیمار بیش از محدوده طبیعی خودش باشد یا کمتر از حد نرمال باشد، عملکرد آن در نوار قلب کامل مشخص می‌شود

نقص در بافت و اندازه قلب

درصورتی‌که حجم قلب بر اثر ابتلا به یک وضعیت خاص دچار تغییر یا افزایش ضخامت شود، می‌تواند نتایج غیرطبیعی را در نتیجه نوار قلب مشخص کند. افزایش ضخامت قلب و نارسایی قلبی اغلب زمانی رخ می‌دهد که فرایند پمپ خون از بطن دچار اختلال شود و این وضعیت برای مدت زمان طولانی بدون کنترل پزشکی باقی بماند.

کمبود یا افزایش الکترولیت‌ها

عدم تعادل الکترولیت‌ها نیز از دیگر دلیل غیرطبیعی بودن نتیجه الکتروکاردیوگرام است. قلب ما برای اینکه بتواند ریتم طبیعی خود را حفظ کند، نیاز به ذرات رسانای الکتریسیته دارد. در بدن ما کلسیم، پتاسیم و منیزیم الکترولیت‌هایی هستند که قلب از آن‌ها به منظور حفظ ریتم طبیعی خود استفاده می‌کند. اگر در بدن ما کمبود این موارد وجود داشته باشد یا افزایش بیش از حد آن‌ها وجود داشته باشد در نتیجه فعالیت قلب در حالت نرمال و طبیعی خودش خارج شده و این مسئله به خوبی در نتیجه نوار قلب مشخص خواهد شد.

خواندن این مطلب را از دست ندهید: درمان فشار خون

آیا تست نوار قلب برای بدن مضر است؟

آیا تست نوار قلب برای بدن مضر است؟

تست نوار قلب یک روش غیرتهاجمی برای تشخیص بیماری‌های قلبی است؛ بنابراین این کار هیچ‌گونه خطری برای شما یا قلبتان ندارد و همچنین هیچ شوک الکتریکی را در حین انجام این تست احساس نمی‌کنید.  الکترودهایی که به قفسه سینه شما متصل می‌شوند تنها برای دریافت سیگنال‌های الکتریکی کار می‌کنند و از خود الکتریسیته تولید نمی‌کنند پس جای هیچ نگرانی وجود دارد. این تست یک آزمایش کاملاً غیرتهاجمی است و تنها عارضه آن زمانی است که الکترودها از بدن جدا می‌شوند و دلیلش نیز این است که در برخی افراد که پوست حساس‌تری دارند ممکن است کمی اساس درد، سوزش، خارش یا قرمزی داشته باشند که این مسئله نیز اصلاً نگران کننده نیست و پس از مدت کوتاهی کاملاً رفع می‌شود.

 

این مطلب ادامه دارد …

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز نظری ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

همانطور که این پست برای شما مفید بود

مارا در اینستاگرام‌هم دنبال کنید...

مقالات پیشنهادی

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است