۷ فایده حاصل از انجام فعالیت های بدنی منظم

۷ فایده حاصل از انجام فعالیت های بدنی منظم

ورزش : ۷ فایده حاصل از انجام فعالیت های بدنی منظم

میدانید که ورزش کردن برای همه خوبست، اما آیا می دانید که چقدر خوبست؟ آیا می دانید که ورزش کردن نه تنها خلق و خویتان توانایی زندگی جنسی تان را بهبود میبخشد . در این مقاله میبینیم که ورزش کردن چگونه می تواند زندگی را بهتر کند؟

اگر می خواهید که احساس بهتر و انرژی بیشتری داشته باشید ، و حتی به سال های عمر خود بیفزایید ، فقط ورزش کنید…..

فواید بهداشتی حاصل از انجام ورزش منظم و فعالیت های بدنی را نباید نادیده گرفت. بدون توجه  به سن ، جنس یا توانایی جسمانی ، همه می توانند از ورزش کردن فایده ببرند. آیا دلایل بیشتری برای انجام فعالیت بدنی و تحرک داشتن لازم دارید؟ ورزش از طریق ۷ راه زیر می تواند شما را به فردی شاد تر و سالم تر  تبدیل کند.

 • ورزش کردن وزن را کنترل می کند

ورزش کردن کمک می کند که اضافه وزن پیدا نکنید و بتوانید وزن اضافی را کم کنید. وقتی که در برنامه های فعالیت بدنی شرکت می کنید کالری می سوزانید. هر قدر فعالیت بدنی شدید تر باشد ، کالری بیشتری هم سوزانده می شود. رفتن به باشگاه های ورزشی خیلی عالیست اما اگر فرصت کافی در طول روز ندارید تا به ورزش روزانه بپردازید نگران نباشید. هر مقدار فعالیت بدنی که می توانید انجام دهید زیرا از بی تحرکی بهترست. به منظور بهره بردن از ورزش ، فقط کافیست در طول روز فعال تر باشید، به جای استفاده از آسانسور از پله ها استفاده کنید یا کارهای خانه را خودتان انجام دهید. به یاد داشته باشید که نکته مهم تداوم در انجام فعالیت های بدنی است.

 • ورزش با بیماری ها می جنگد

آیا از بیماری قلبی رنج می برید؟ امیدوارید که بتوانید از ابتلا به پُرفشاری خون جلوگیری کنید؟ بدون توجه به وزنتان ، می توانید با انجام فعالیت بدنی میزان لیپوپروتئین پر چگالی ( HDL) – معروف به کلسترول خوب – را در خون بالا ببرید. همچنین ، تری گلیسیرید های ناسالم را کاهش دهید. انجام حرکات ساده با بهبود جریان خون سبب می شود که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی کاهش یابد.

انجام فعالیت های بدنی منظم از بروز بیماری ها جلوگیری کرده و بسیاری از آن ها را تحت کنترل درمی آورد، از جمله :

 • سکته مغزی
 • سندرم متابولیک
 • پرفشاری خون
 • دیابت نوع ۲
 • افسردگی
 • اضطراب
 • انواع سرطان
 • آرتریت

همچنین ، به بهبود عملکرد شناختی کمک کرده و احتمال بروز مرگ ناشی از عوامل مختلف را کاهش می دهد.

 • ورزش کردن خلق و خو را بهتر می کند

آیا به یک تغییر خلقی و هیجانی نیاز دارید؟ یا می خواهید بعد از یک روز پر از استرس حالتان خوب شود؟ رفتن به باشگاه ورزشی یا یک پیاده روی کوتاه بسیار کمک کننده است. انجام فعالیت های بدنی سبب ترشح انواع محرک های مغزی شده و سبب می شود که خوشحال تر ، آرام تر و کم اضطراب شوید. وقتی که به طور مرتب ورزش کنید احساس خوبی نسبت به ظاهرتان پیدا می کنید که خود به بالا رفتن اعتماد به نفس و بهبود عزت نفس  کمک می کند.

 • ورزش کردن انرژی را افزایش می دهد

می توانید با خرید از فروشگاه ها یا انجام کارهای خانه فعالیت بدنی داشته باشید. انجام فعالیت بدنی منظم می تواند قدرت عضلانی را تقویت کرده و مقدار استقامت بدن را افزایش دهد. ورزش کردن با رساندن اکسیژن و مواد غذایی به سلول های بدن به بهتر کار کردن سیستم قلبی – عروقی کمک کرده و با بهبود عملکرد قلب و ریه ها ، انرژی بیشتری برای انجام کارهای روزانه خواهید داشت.

 • ورزش کردن خواب را بهبود می بخشد

آیا به سختی به خواب می روید؟ انجام فعالیت بدنی منظم کمک می کند که سریع تر به خواب بروید، بهتر بخوابید و خواب عمیق تری داشته باشید. اما در ساعت های نزدیک به خوابتان ورزش نکنید زیرا با انرژی زیاد حاصل از ورزش ممکنست دچار بیخوابی شوید.

 • ورزش کردن می تواند توانایی جنسی تان را بازگرداند

آیا احساس خستگی می کنید یا تمایل جنسی خود را از دست داده اید؟ انجام فعالیت بدنی منظم می تواند با بالا بردن سطح انرژی بدن و اعتماد به نفس نسبت به ظاهر جسمانی تان ، زندگی جنسی تان را بهتر کند. اما انجام فعالیت های بدنی منظم به غیر از فواید ذکر شده ، می تواند ارضاء جنسی زنان را بهبود بخشد .مردانی که به طور مرتب ورزش می کنند در مقایسه با مردانی که فعالیت بدنی ندارند ،  ناتوانی جنسی کمتر است.

 • ورزش کردن هم سرگرمی و هم یک اقدام اجتماعی است

ورزش کردن و انجام فعالیت های بدنی لذتبخش است. همچنین به شما کمک می کند تا از انجام فعالیت های خارج از خانه لذت ببرید و در فعالیت های اجتماعی شادی بخش شرکت داشته باشید. انجام فعالیت های بدنی عامل مهمی در تشکیل گروه های خانوادگی و دوستان و تقویت روابط اجتماعی به شمار می آید.

آخرین گفتار درباره ورزش کردن

ورزش کردن و انجام فعالیت های بدنی بهترین راه برای داشتن احساسی خوب ، تقویت سلامتی و سرگرم شدن به شمار می رود. به گفته بخش سلامت و خدمات اجتماعی ، انجام فعالیت بدنی برای بیشتر بزرگسالان سالم به شرح زیر توصیه شده است :

 • حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی هوازی داشته باشید یا ۷۵ دقیقه در هفته فعالیت بدنی شدید کنید یا ترکیبی از فعالیت های بدنی شدید و متوسط را داشته باشید. بهترین روش این است که هر دو نوع فعالیت های بدنی را در طول هفته انجام دهید. به طور مثال ، دویدن ، پیاده روی یا شنا کردن . حتی مقادیر اندک از فعالیت های بدنی هم برای سلامتی خوب است و مجموع فعالیت های بدنی در طول یک روز به حفظ سلامتی کمک می کند.
 • ورزش های هوازی مثل پیاده روی و شنا بهترین ورزش برای سلامتی است. کلام اخر هر ورزشی که دوست دارید و لذت می برید ادامه دهید.مهم این است که ورزش را ادامه دهید و قطع نکنید.

 

انواع فعالیت های ورزشی را در طول هفته انجام دهید . اگر می خواهید وزن کم کنید باید هدف های مشخصی داشته باشید یا حتی لازمست که مقدار فعالیت های بدنی و انجام تمرین های هوازی را به ۳۰۰ دقیقه در هفته یا بیشتر برسانید. به خاطر داشته باشید که قبل از انجام هر برنامه ورزشی یا شروع یک برنامه جدید حتما با پزشک خود مشورت کنید به خصوص اگر نسبت به تمرین هایی که باید انجام دهید تردید داشته باشید یا مدت زیادیست که ورزش نکرده اید یا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی ، دیابت یا آرتریت مبتلا هستید.

 

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز نظری ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

همانطور که این پست برای شما مفید بود

مارا در اینستاگرام‌هم دنبال کنید...

مقالات پیشنهادی

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است