فواید ویتامین D چیست؟

فواید ویتامین D چیست؟

در این مقاله از وبسایت دکتر فاتحی می‌خواهیم بپردازیم به فواید ویتامین D، ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی در خانواده ای از ترکیبات است که شامل ویتامین های D1، D2، می باشد. بدن شما زمانی که مستقیما در معرض نور خورشید قرار میگیرد ویتامین دی را به طور طبیعی تولید میکند.

شما همچنین میتوانید ویتامین دی را از برخی غذاها و مکمل ها دریافت کنید تا از سطح کافی ویتامین دی در خون در خون اطمینان حاصل کنید. ویتامین دی چندین عملکرد مهم دارد.شاید حیاتی ترین آنها تنظیم جذب کلسیم و فسفر و تسهیل عملکرد طبیعی سیستم ایمنی باشد.دریافت ویتامین دی کافی برای رشد و نمو استخوانها و دندان ها و همچنین بهبود مقاومت دربرابر بیماری های خاص و مهم است.

در اینجا اطلاعات بیشتری درمورد فواید ویتامین دی، به علاوه اطلاعاتی در مورد مضرات، میزان نیاز شما و غذاهای حاوی ویتامین دی وجوددارد.

مبارزه با بیماری و فواید ویتامین D

علاوه برفواید اولیه، تحقیقات نشان میدهد که ویتامین دی همچنین ممکن است در موارد زیر نقش داشته باشد:

کاهش خطر ابتلا به ام اس: یک بررسی در سال ۲۰۱۸ از مطالعات مبتنی بر جمعیت نشان داد که سطوح پایین ویتامین دی با افزایش خطر ابتلا به ام اس و کاهش بیماری های قلبی مرتبط است.سطوح پایین ویتامین دی با افزایش خطر بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، نارسایی قلبی و سکته مرتبط است. اما مشخص نیست که آیا کمبود ویتامین دی به بیماری قلبی کمک میکند یا صرفا نشان دهنده وضعیت نامناسب سلامتی در شرایط مزمن است.

مبارزه با بیماری و فواید ویتامین D
مبارزه با بیماری و فواید ویتامین D

کاهش احتمال ابتلا به بیماری های شدید:

اگر چه مطالعات مختلط هستند، اما ویتامین دی ممکن است احتمال ابتلا به آنفولانزای شدید و کووید ۱۹ را کاهش دهد. یک بررسی اخیر نشان داد که سطوح پایین ویتامین دی به سندرم دیسترس تنفسی کمک میکند حمایت از سلامت ایمنی افرادی که سطح ویتامین دی کافی ندارند ممکن است در معرض خطر ابتلابه عفونت ها و بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتئید، دیابت نوع یک و بیماری التهابی روده باشند.

ویتامین دی ممکن است خلق و خو را تنظیم کند و افسردگی را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که ویتامین دی ممکن است نقش مهمی در تنظیم خلق و خو و کاهش خطر افسردگی داشته باشد.

بررسی ۷۵۳۴ نفر نشان داد کسانی که احساسات منفی را تجربه کردند مکمل های ویتامین دی دریافت کردند، متوجه بهبود علائم شدند. مکمل ویتامین دی ممکن است به افراد مبتلا به افسردگی که کمبود ویتامین دی نیز دارند کمک کند. مطالعه دیگر سطوح ویتامین دی را به عنوان یک عامل خطر برای علائم شدیدتر اضطراب و افسردگی شناسایی کرد.

ویتامین دی ممکن است از کاهش وزن حمایت کند.

افرادی که وزن بالاتری دارند، شانس بیشتری برای کاهش سطح ویتامین دی دارند. در یک مطالعه، افراد مبتلا به چاقی که مکمل ویتامین دی را علاوه بر پیروی از یک برنامه رژیم غذایی کاهش وزن دریافت کردند، وزن و توده چربی بیشتی نسبت به اعضای گروه دیگر که فقط برنامه رژیم غذایی را دنبال کردند، از دست دادند. محققان پیشنهاد میکنند که کلسیم اضافی و ویتامیندی ممکن است اثر سرکوب کننده اشتها داشته باشد.

کمبود ویتامین D

عوامل متعددی میتوانند بر توانایی شما برای دریافت ویتامین دی کافی تنها از نور خورشید تاثیر بگذارند.

ممکن است احتمال کمتری برای جذب ویتامین دی کافی از خورشید وجود داشته باشد از جمله:

در منطقه ای با آلودگی بالا زندگی میکنید. از ضد آفتاب استفاده کنید. بیشتر وقت خود را در خانه میگذرانید.در شهر بزرگی زندگی میکنید که ساختمان ها جلوی نور خورشید را میگیرند.پوست تیره تری دارید( هر چه سطح ملانین بالاتر باشد، پوست شما میتواند ویتامین دی کمتری را جذب کند.

این عوامل میتواند خطر ابتلا به کمبود ویتامین دی را افزایش دهند. به همین دلیل مهم است که مقداری از ویتامین دی خود را از منابع غیر نور خورشید دریافت کنید.

 

علائم کمبود ویتامین دی چیست؟

همان طور که بیان کردیم فواید ویتامین D بسیار زیاد است و همچنین در نقطه مقابل این موضوع کمبود ویتامین دی در بزرگسالان ممکن است باعث : خستگی، درد و درد یا ضعف شدید استخوان یا  عضله شکستگی های استرسی، به ویژه در پاها، لگن  بشود.

متخصص بیماری های بهداشتی میتواند با انجام یک آزمایش خون ساده کمبود ویتامین دی را تشخیص دهد. اگر کمبود دارید، پزشک ممکن است برای بررسی استحکام استخوان های شما عکس برداری با اشعه ایکس را تجویز کند.

اگر تشخیص کمبود ویتامین دی دریافت کنید، یک متخصص مراقبت های بهداشتی احتمالا مصرف مکمل های ویتاوین دی را تجویز میکند.اگر کمبود شدید دارید، در عوض ممکن است قرص یا ویتامین دی با دوز بالا را توصیه کنند.

همچنین باید از دریافت ویتامین دی از طریق نورخورشید و غذاهایی که میخورید اطمینان حاصل کنید.

علائم کمبود ویتامین دی چیست؟
علائم کمبود ویتامین دی چیست؟

خطرات دریافت بیش از حد ویتامین دی

اگر مقادیر بیش از حد مکمل های ویتامین دی را مصرف کنید،ممکن است مقدار زیادی از آن را دریافت کنید.با این حال بعید است که از طریق رژیم غذایی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید اتفاق بیفتد زیرا بدن شما میزان ویتامین دی تولید شده از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید را تنظیم میکند.

سمیت ویتامین دی میتواند منجر به افزایش سطح کلسیم خون شما شود. این میتواند منجر به انواع مختلفی از مسائل سلامتی شما شود، مانند: حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، کم آبی بدن، گیجی، افزایش تشنگی، برخی از منابع غذایی حاوی ویتامین دی

برخی از غذاها به طور طبیعی حاوی ویتامین دی هستند و برخی دیگر با آن غنی شده اند. ویتامین دی را میتوانید در غذاهای زیر پیدا کنید.

ساردین، شاه ماهی، ماهی تن، روغن کبد ماهی، جگر گاو، زرده تخم مرغ، میگو، قارچ های معمولی و آنهایی که با اشعه ماورا بنفش درمان شده اند.

شیر ( غنی شده)، برخی از غلات و بلغور جو دوسر( غنی شده) ماست( غنی شده) آب پرتقال ( غنی شده)

دریافت ویتامین دی کافی هرروز از طریق قرار گرفتن در معرض نورخورشید و غذا به تنهایی میتواند سخت باشد، بنابراین مصرف مکمل های ویتامین دی میتواند کمک کننده باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله از وبسایت دکتر فاتحی به فواید ویتامین D پرداختیم. دریافت ویتامین دی فواید بالقوه زیادی دارد. ممکن است خطر برخی بیماری ها را کاهش دهد، به بهبود خلق و خو و کاهش علائم افسردگی کمک کند و مدیریت وزن کمک کند.

دریافت ویتامین دی کافی از طریق رژیم غذایی مشکل است. بنابراین ممکن است بخواهید از یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای آزمایش خون بخواهید ومصرف مکمل ویتامین دی را در نظر بگیرید.

مقالات پیشنهادی

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است